STOP cyberprzestępczości!

Porozumienie o współpracy Śl.TZN i CBZC inwestycją w bezpieczną przyszłość młodzieży

 

W dniu 4 września 2024 roku w siedzibie Śląskiego Kuratora Oświaty miała miejsce uroczystość podpisania porozumienia pomiędzy szkołami średnimi: Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe w Katowicach i Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu a Zarządem w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). W obecności Śląskiej Kurator Oświaty strony, reprezentowane przez dyrektorów szkół – z ramienia „Śląskich” Panią Dyrektor Anetę Łosiewicz – oraz przedstawicieli CBZC, wyraziły wolę współpracy, której celem jest podnoszenie wiedzy i świadomości wśród młodzieży na temat zagrożeń związanych z cyberprzestępczością.


W ramach współpracy uczniowie będą mogli poszerzać swoje zainteresowania w obszarze nauk związanych z cyberbezpieczeństwem, a także zapoznać się z praktycznymi aspektami zwalczania cyberprzestępczości. Młodzież, objęta patronatem CBZC jako „Klasa Patronacka”, będzie mogła uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez funkcjonariuszy, co pozwoli jej na zdobycie umiejętności i wiedzy na temat cyberzagrożeń oraz na skuteczną profilaktykę. Udział w zajęciach o charakterze praktycznym umożliwi także zrozumienie mechanizmów ataków w sieci oraz konsekwencji związanych z cyberprzestępstwami.


Zarząd w Katowicach CBZC zobowiązał się do podejmowania działań promocyjno-informacyjnych oraz organizacji wspólnych przedsięwzięć kulturalno-oświatowych, co niewątpliwie wpłynie na lepsze zintegrowanie działań edukacyjnych z praktyką policyjną. Współpraca ma na celu nie tylko rozwój zawodowy uczniów, ale także popularyzację służby w CBZC wśród młodzieży i lokalnej społeczności.


Porozumienie otwiera drzwi do innowacyjnych form edukacji, które mają na celu nie tylko teoretyczne kształcenie, ale również praktyczne przygotowanie uczniów do stawienia czoła zagrożeniom w wirtualnym świecie. Podpisanie porozumienia to krok w stronę nowoczesnej edukacji oraz istotny element w budowaniu świadomości społecznej na temat zagrożeń w Internecie. Współpraca z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości to nowa jakość w edukacji, która pozwoli uczniom nie tylko na zdobycie wiedzy, ale również na aktywne uczestnictwo w działaniach na rzecz bezpieczeństwa publicznego.


W dobie rosnącej cyberprzestępczości takie inicjatywy są niezbędne, aby młodzież mogła świadomie poruszać się w wirtualnym świecie, a także stawać się aktywnymi uczestnikami walki z zagrożeniami, które mogą dotknąć każdego użytkownika sieci. Porozumienie to zatem nie tylko nowa ścieżka edukacyjna, ale i krok w stronę bezpieczniejszej przyszłości dla wszystkich użytkowników Internetu.


(W artykule wykorzystano informacje i zdjęcia przekazane przez asp. Adama Basonia, Specjalistę Wydziału Wywiadu Kryminalnego Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, za które serdecznie dziękujemy)

W siedzibie kuratorium, przy stole uczestnicy uroczystości podpisania porozumienia o współpracy
01
Uczestnicy: dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu, Śląska Kurator Oświaty, przedstawiciel CBZC w mundurze służbowym Policji, dyrektor Śl.TZN
02
Dyrektor Śl.TZN udziela wywiadu reporterce, przy stole również pani Kurator i przedstawiciel Zarządu CBZC
03
zbliżenie profilowe uczestników wydarzenia; od lewej pani dyrektor szkoły w Sosnowcu, pani Kurator, przedstawiciel Zarządu CBZC, pani dyrektor Śl.TZN
04
Pani dyrektor Aneta Łosiewicz w trakcie podpisywania dokumentów o współpracy
05
Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania (pozycja stojąca), od lewej: pani A. Dyla, pani A. Łosiewicz, pani dyrektor ZSEiI, dwaj przedstawiciele Zarządu CBZC
06
Po podpisaniu dokumentów – dyrektor Śl.TZN podaje rękę przedstawicielowi CBZC
07
Kolejna wymiana podziękowań poprzez podanie rąk między panią Kurator, panią Łosiewicz a przedstawicielami Zarządu CBZC
08