Wycieczki naukowe i turystyczne

Wrocław

W dniu  9. 10. 2018 r. klasy: 2c i 2d wraz z opiekunami: Małgorzatą Pawłowską, Justyną Mazurek i Joanną Romanek udały się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Starego Miasta. Byliśmy na Ostrowie Tumskim, który jest
najstarszą częścią Wrocławia, oglądaliśmy ratusz oraz piękne, zabytkowe kamienice. Byliśmy też na Placu Solnym, gdzie obecnie przez całą dobę można kupić kwiaty. Spacerując, cały czas rozglądaliśmy się poszukując niewielkich rzeźb krasnali, których jest już we Wrocławiu prawie 300. Mieliśmy okazję być również na Starych Jatkach – małej uliczce, na której od XII wieku sprzedawano mięso, natomiast dzisiaj znajdują się tam galerie sztuki oraz Pomnik Pamięci Zwierząt Rzeźnych.

Następnie skierowaliśmy swe kroki na Uniwersytet Wrocławski, w którego wnętrzach podziwialiśmy najbardziej reprezentacyjną salę Aulę Leopoldina.
W drugim dniu wycieczki wjechaliśmy windą na przedostatnie, 49 piętro najwyższego budynku w mieście – Sky Tower. Znajduje się tam punkt widokowy. Następnie zobaczyliśmy Halę Stulecia oraz pokaz fontanny multimedialnej „Na pergoli”. W pobliżu spacerowaliśmy po Ogrodzie Japońskim, który powstał w 1913 roku jako jedna z ekspozycji Wystawy Stulecia. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta we wrocławskim ogrodzie zoologicznym, na terenie którego znajduje się również rewelacyjne Afrykarium. W licznych akwariach i zbiornikach wodnych podziwialiśmy: płaszczki, kolorowe i różnorodne ryby, żółwie, hipopotamy.  Pogoda cały czas nam dopisywała.

Wycieczka do Wrocławia Wycieczka do Wrocławia Wycieczka do Wrocławia Wycieczka do Wrocławia Wycieczka do Wrocławia Wycieczka do Wrocławia

 

Wyjazd do Wadowic

Dnia 02.10.2018 uczniowie klas 3b i 4i pojechali na wycieczkę do Wadowic z okazji 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Papieża. Organizatorem i duchowym przewodnikiem wycieczki był ksiądz Tomasz Kusz. Opiekunami klas były Panie: Sylwia Możyłowska-Zając, Ewa Wandzioch i Maria Kwiatoń-Pięta.

W ramach wycieczki młodzież mogła zwiedzić – godne polecenia – Muzeum poświęcone życiu i działalności Jana Pawła II, odwiedzić kościół ofiarowania NMP, gdzie został ochrzczony i pełnił swoją służbę jako ministrant. Uczestnicy mogli zjeść oraz zakupić przepyszne kremówki papieskie. Punktem kulminacyjnym wycieczki była Msza Święta odprawiona przez naszego księdza w Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Pogoda była kapryśna, ale przeżycia duchowe i wrażenia z wyjazdu – wspaniałe.

Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice Wadowice

GIGABLOK

Dnia 09.10.2018 r. uczniowie klasy 3f zwiedzili oczyszczalnię ścieków GIGABLOK w Katowicach. W ramach wycieczki naukowej młodzież zobaczyła, jak przebiega oczyszczanie katowickich ścieków w bardzo nowoczesnym zakładzie.
Opiekunem klasy była p. Ludmiła Schӧpp.

GIGABLOK GIGABLOK GIGABLOK

TARGI MIĘDZYNARODOWE

Targi Międzynarodowe

W dniu 03.10.2018 r. uczniowie klasy 3g uczestniczyli w organizowanych w Silesia Expo, Międzynarodowych Targach Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX. Kolejna 11. edycja, to blisko 500 wystawców z 15 krajów, reprezentujących prawie 600 światowych marek i nowości z branży. Targom towarzyszy bogaty program seminariów i prelekcji. Doceniane przez specjalistów i wysoko oceniane pod względem efektywności targi są naprawdę imponujące!

Uczniowie mieli możliwość zobaczyć innowacje z zakresu obróbki oraz porozmawiać z potencjalnymi organizatorami praktyk.

Opiekunami grupy byli: p. Daniel Sowa i p. Adam Iwański.

Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe Targi Międzynarodowe 

„Dziennik Anny Frank” - wyjście klasy 1b i 1d do TEATRU W ZABRZU

Plakat25.09.2018 r. uczniowie klasy 1b i 1d pod opieką nauczycieli: Anny Lorenc, Marii Kwiatoń-Pięty, Anny Komoniewskiej i Justyny Mazurek uczestniczyli w spektaklu „Dziennik Anny Frank”, wystawianym przez Teatr Nowy w Zabrzu.

Książka pt. „Dziennik Anny Frank”, określana jako pamiętnik spisany ręką młodej Żydówki ukrywającej się podczas II Wojny Światowej w Amsterdamie, wpisana została w 2009 r. do rejestru o nazwie „Pamięć Świata” (Memory of the World International Register), prowadzonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury – UNESCO. Tym samym stała się „dokumentem o nadzwyczajnej wartości dla świata”.

Otto (w tej roli Jarosław Karpuk), ojciec Anny, poznaje nastoletnią córkę (przekonująca autentycznością kreacja Julii Kuzber), jakiej nie znał: zbuntowaną przeciw oschłości matki, dojrzewającą do bycia kobietą w czasach terroru Zagłady. Poznaje na nowo siebie i swoich bliskich dzięki dziennikowi, który odczytuje po wojnie, kiedy Anna nie żyje. Podobnie jak żona i starsza córka, nie przetrwała martyrologii obozu niemieckiego.

Widzowie wraz z narracją zapisów Anny przenoszą się w osobliwy, hermetyczny i skazany na przymusową bezczynność świat grupy dorosłych ukrywającej się przed hitlerowcami (niestety, do momentu wyśledzenia/zdradzenia ich kryjówki).

Otto coraz intensywniej zmaga się z przeżyciami i spostrzeżeniami Anny, szukając w nich – najczęściej na próżno – śladów własnego wpływu na dojrzewanie córki. Błądząc pośród masy rozczarowań, urwanych tropów i utraconych możliwości, wpada na zbawienny pomysł opublikowania dziennika, żeby ocalić utracony czas.

Młodzież odebrała spektakl bardzo dobrze, z refleksyjny namysłem i … postanowieniem przeczytania „Dziennika Anny Frank”. Ciekawi jesteśmy opinii uczestników przedstawienia, rówieśników bohaterki „z perspektywy ponad 70 lat”, które pojawią się w recenzjach.

Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka Wycieczka

Wyjście było zorganizowane w ramach współpracy Śl.TZN z Klubem Twórców Górnośląskich KARASOL.
Koordynatorzy: Panie Danuta Kleinert i Agnieszka Dworak

 

Wykład z fizyki

W dniu 20.09.2018r. uczniowie klas 4a i 4n uczestniczyli w wykładzie pt.: „Grafen i inne materiały dwuwymiarowe – magia kryształów”. Prelekcja wzbogacona pokazami miała miejsce w Pałacu Młodzieży w Katowicach i została wygłoszona przez prof. dr hab. Andrzeja Wysmołek z UW.

Organizator: Pani Marzena Pilch; opiekun: Pani Magdalena Szwedor

Streszczenie wykładu:
Przez wiele lat naukowcy byli przekonani, że płaskie, pojedyncze warstwy atomów węgla, ułożone w strukturę podobną do plastra miodu, są jedynie wygodnym elementem teoretycznego opisu właściwości elektrycznych i optycznych kryształu grafitu. Taka swobodna warstwa, jako niestabilna wydawała się mało interesująca. Dopiero po uzyskaniu warstw grafenowych z wykorzystaniem taśmy klejącej, przyszli laureaci Nagrody Nobla pokazali, jak interesujące ma on właściwości. Wybuch zainteresowania grafenem otworzył zupełnie nowy obszar badań związany z innymi kryształami dwuwymiarowymi, takimi jak np. MoS2 (disiarczek molibdenu), który dotychczas był wykorzystywany jako smar odporny na wysoką temperaturę! Duża cześć tych nowych materiałów to półprzewodniki i izolatory, które wspólnie z grafenem można układać tak jak klocki Lego, uzyskując struktury kwantowe o niezwykłych właściwościach optycznych i elektrycznych. Otwiera to nowe możliwości dla nanotechnologii – w szczególności w dziedzinie elastycznej elektroniki, baterii słonecznych i wielu innych zastosowań.

Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki Wykład z fizyki

ENERGETAB

W dniu 11.09.2018 r. uczniowie klasy 2n uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Energetycznych Energetab 2018 odbywających się
w Bielsku Białej. Podczas wycieczki uczniowie mieli możliwość zapoznać się z innowacjami w branży energetycznej oraz porozmawiać
o swojej przyszłości i pracy z potencjalnymi pracodawcami.

Opiekunami grupy byli: Pani Linda Grabowska i Pan Daniel Sowa

Wycieczka została zorganizowana przez Akademię El.12, a sponsorem była firma ERGOM.

Wycieczka Wycieczka Wycieczka

 

stopka