Wycieczki naukowe i turystyczne 2019/2020

♦ Edukacyjny koncert symfoniczny w Filharmonii Śląskiej

16.10.2019. roku klasa 1d z Panią Anną Lorenc wzięła udział koncercie symfonicznym w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Młodzież miała niecodzienną okazję wysłuchania utworów wielkich kompozytorów z różnych okresów, jak również zapoznania się z ich twórcami dzięki interesującemu komentarzowi prelegenta prowadzącego koncert z cyklu Młoda Filharmonia.

Wykonawcy:

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
  • Martyna Kubik – fortepian
  • Joanna Natalia Ślusarczyk – dyrygent

Program:

Fryderyk Chopin – Wielki Polonez Es-dur op. 22 - skomponowany w stylu brillant utwór został wydany w 1836 roku, a dedykowany był baronowej d’Este. Orkiestra pełni w nim drugoplanową rolę, dając miejsce na wirtuozowskie figuracje solisty, od których aż roi się w tej kompozycji.

Ludomir Różycki – Król Kofetua op. 24 – poemat symfoniczny na orkiestrę, za który kompozytor został nagrodzony bardzo prestiżową nagrodą na konkursie kompozytorskim zorganizowanym z okazji 10. rocznicy oddania do użytku Filharmonii Warszawskiej w 1912 roku. To napisane na podstawie poematu Juliusa Zeyera (czeskiego symbolisty) dzieło swoją melancholią zachwyca do dziś, będąc jednym z najciekawszych w dorobku kompozytora na polu muzyki symfonicznej.

Karol Kurpiński – Uwertura do opery Zamek na Czorsztynie, zawierająca w sobie motywy z całości dzieła, które ma charakter narodowy, widoczny w polonezie, ludowej śpiewce czy nawet dumce.

Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Wilhelm Tell, stanowiąca rodzaj małego poematu symfonicznego, na który składają się obrazy łączące się z motywami akcji dramatycznej. Charakterystyczne dźwięki imitujące koński galop i tętent kopyt stały się funkcjonującym już niezależnie od opery motywem w kulturze.

Foto Foto

♦ Wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Wisły kl. 4g

W dniach od 9 do 11 października uczniowie klasy 4g uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Wisły. Wycieczka była ostatnią wspólną formą integracji maturzystów oraz okazją do zasłużonego relaksu przed majowym wyzwaniem.

Głównym celem wycieczki był odpoczynek zarówno bierny  jak i aktywny. W trakcie tych trzech dni grupa miała okazję pospacerować, zwiedzić Wisłę, zobaczyć skocznię im. Adama Małysza oraz skorzystać z atrakcji hotelu Stok – basenu i centrum SPA.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas.
Opiekunami grupy byli: wychowawca Daniel Sowa i Pani Magdalena Szwedor.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

♦ WYCIECZKA DO KRAKOWA

W roku szkolnym 2018/19 klasa 4c wygrała szkolny konkurs "SUPERKLASA". W nagrodę, 9 października 2019 r., uczniowie klasy 4c wraz wychowawczynią - p. Ludmiłą Schӧpp - byli na wycieczce w Krakowie. Zwiedzili krakowski Kazimierz, Muzeum Farmacji oraz muzeum w podziemiach rynku. Pogoda również się  uśmiechnęła.

Foto Foto Foto

♦ PAINBALL

2 października 2019 r. klasa 2d wzięła udział w paintballu. Impreza odbyła się w Katowicach w lesie murckowskim.
Celem wycieczki była integracja poprzez dobrą i bezpieczną zabawę w myśl słów Jana Kochanowskiego: „Miło szaleć, kiedy czas po temu…”
Cel został osiągnięty 

Opiekun: Pani Anna Lorenc

Foto Foto Foto

♦ AMERICAN CORNER

W dniu 2.10.2019 roku klasa 3c odwiedziła American Corner w Katowicach. Uczniowie wysłuchali wykładu poświęconego możliwościom  studiowania w Stanach Zjednoczonych oraz informacji na temat programów edukacyjnych FLEX i ACCESS.W następnej części spotkania uczniowie uczestniczyli w interaktywnych warsztatach dotyczących symboli narodowych oraz historii Stanów Zjednoczonych.

Opiekun: Justyna Mazurek

Foto Foto Foto

♦ Targi TOOLEX - Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

LogoDnia 3 października 2019 r. uczniowie klasy 2e uczestniczyli w odbywających się na terenie Expo Silesia Sosnowiec Międzynarodowych Targach Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX 2019.W ramach targów uczniowie klasy mechanicznej mogli zobaczyć prezentowane najnowsze maszyny CNC, zapoznać się z nowinkami technicznymi oraz nowymi technologiami obróbki materiału. Dodatkowo w ramach zwiedzania uczniowie mieli możliwość porozmawiać z pracodawcami o praktykach w najbliższym roku szkolnym oraz poznać sytuację rynku pracy w zawodzie technik mechanik.

Opiekunami grupy byli: Pan Daniel Sowa i Pani Linda Grabowska.

Foto Foto Foto Foto Foto

♦ Muzeum Śląskie

1 października 2019 r. klasy I c oraz III b wraz z wychowawczyniami (Panią Grażyną Grec i Panią Anną Zając) udały się do Muzeum Śląskiego. Podkowiński … Gierymski … Malczewski … Beksiński … Abakanowicz … Chełmoński … - to tylko niektórzy twórcy, których dzieła sztuki – dobrze znane z podręcznikówmogliśmy zobaczyć, zwiedzając wystawy stałe: galerię sztuki polskiej 1800 – 1945, galerię sztuki polskiej po 1945. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, ekspozycja obszernie prezentująca skomplikowaną historię Górnego Śląska od czasów najdawniejszych, przez okres powstań śląskich, plebiscytu, lat międzywojennych, II wojnę światową, aż do przełomu ustrojowego 1989 roku. Na koniec w galerii jednego dzieła mogliśmy zobaczyć udostępnioną dla zwiedzających od 27 września wystawę czasową „Counting Memories. Chiharu Shiota”. Do stworzenia instalacji zużyto ok. 375 km nici – łącznie 3 tysiące kłębków wełny – na których zawieszonych jest aż 1000 cyfr.

Jaka liczba ma dla ciebie znaczenie i dlaczego? Jaka liczba jest najważniejsza? Która liczba cię definiuje? Czy liczby mówią nam, kim jesteśmy? Czy liczby mówią prawdę? Ile masz wspomnień? Ile jest gwiazd we wszechświecie? Kiedy liczby przestają mieć sens? Dlaczego wspomnienia i liczby są ze sobą powiązane? Jaki jest wspólny mianownik dla nas jako ludzi? Celem sztuki jest oddziaływanie emocjonalne na widza. Pragnę, aby odbiorca poddał refleksji swoje wewnętrzne „ja”, swoje życie, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość oraz spojrzał poza eksponowany przed nim przedmiot.
(Chiharu Shiota)

Foto Foto Foto

♦ „Martwy sezon” – zmetaforyzowany dokument o Rafale Wojaczku

Foto30 września 2019 r. klasy 4b oraz 4n pod opieką Pani Anny Zając i Pani Marii Kwiatoń-Pięty uczestniczyły w pokazie filmu „Martwy sezon” i spotkaniu z reżyserką Panią Dagmarą Drzazgą w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

„Martwy sezon” to film dokumentalny, zainspirowany życiem i poezją Rafała Wojaczka, tragicznie zmarłego w wieku 26 lat, jednego z najważniejszych polskich poetów powojennych, urodzonego w Mikołowie, więc – tym bardziej – bliskiego nam twórcy.
Foto

W recenzji po premierze jesienią 2018 roku czytamy:

„Martwy sezon", film dokumentalny w reżyserii Dagmary Drzazgi, to opowieść o młodym, utalentowanym człowieku, dla którego poezja stała się jedynym sensem istnienia. Zapłacił za to najwyższą cenę.
W filmie swoje wspomnienia o Rafale Wojaczku przywołują jego najbliżsi: narzeczona, przyjaciele oraz w archiwalnych nagraniach dźwiękowych nieżyjący już rodzice i brat Andrzej. Realizatorzy odwiedzili z kamerą miejsca ważne dla poety: rodzinny Mikołów, gdzie zaczęło się jego „wierszowanie” oraz Wrocław, w którym spędził sześć ostatnich najbardziej twórczych, ale i najbardziej burzliwych lat swojego życia. Po raz pierwszy zaprezentowane zostały w tym filmie nieznane rękopisy, maszynopisy, notatki i rysunki Rafała Wojaczka zgromadzone we wrocławskim Ossolineum.”

(http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1248851)

FotoBardzo ciekawą inicjatywą była rozmowa z autorką obrazu, która podzieliła się wieloma informacjami spoza kadru oraz refleksjami o fascynacji twórczością i osobowością poety, wokół którego „narosło” wiele mitów.
Foto

Może zorganizowane wyjście okaże się przyczynkiem do zapoznania się z wierszami „wyklętego barda”… Może warto też „wpaść” do Mikołowa i odwiedzić Instytut Mikołowski, który kultywuje pamięć o Rafale Wojaczku.

 

 

 

♦ Eucharystia w intencji abp. Damiana Zimonia

Msza święta z okazji imienin (26 września) oraz zbliżających się 85. urodzin abp. Damiana Zimonia została odprawiona w krypcie katedry Chrystusa Króla. W uroczystości wzięły udział Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe, reprezentowane przez klasę 2d, pod opieką katechety, Pana Pawła Zygmunta.
Zdjęcia ze strony katowickiego "Gościa Niedzielnego" Zdjęcia ze strony katowickiego "Gościa Niedzielnego" Zdjęcia ze strony katowickiego "Gościa Niedzielnego" Zdjęcia ze strony katowickiego "Gościa Niedzielnego"
Zdjęcia ze strony katowickiego "Gościa Niedzielnego"

Zdjęcia prywatne; Zdjęcia prywatne Zdjęcia prywatne

 

♦ OGRODY KAPIASA

19 września 2019 klasy 1c, 2f i 3f w ramach wycieczki integracyjno-dydaktycznej zwiedziły Ogrody Kapiasa, które są bardzo urokliwym miejscem w Goczałkowicach.

Uczniowie zobaczyli śliczne wystawy związane z jesienią, oryginalną roślinność oraz ciekawą architekturę ogrodu.

Opiekunami wjazdu były Panie Grażyna Grec i Joanna Romanek.

Foto Foto

♦ ZPW Imielin

W dniu 17 września 2019 klasy 3f i 4f uczestniczyły w wycieczce naukowej do Zakładu Produkcji Wody w Imielinie. Uczniowie zapoznali się z cyklem technologicznym stacji uzdatniania wody i mogli skonfrontować teorię dotyczącą procesów uzdatniania wody z praktyką. Zobaczyli pracujące urządzenia odpowiedzialne za usuwanie zawiesin, dezynfekcję chlorem i ozonem czy przesył wody do odbiorcy.

Wyjazd został zorganizowany przez Panie Joannę Romanek i Ludmiłę Schöpp

Foto Foto Foto Foto

♦ Osobliwości Świata Fizyki

Dnia 17 września 2019r.  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazach, wykładach i eksperymentach składających się na program tegorocznej XXXV edycji Osobliwości Świata Fizyki. W tym roku klasy: 1AN, 1BK, 1e, 2fk, 2g, 3a, 4g  miały okazję wysłuchać dwóch wykładów: „Pod napięciem…” oraz „Ogień – przyjaciel czy wróg?”.

Osobliwości Świata Fizyki to wydarzenie organizowane od 1984 roku przez Pracownię Dydaktyki Fizyki Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego UŚ. Zajęcia na Uniwersytecie to zawsze okazja do poszerzenia wiedzy, do poznania osobliwości świata fizyki oraz niezwykłych osobowości – pełnych pasji naukowców.

Organizator: Pani Marzena Pilch
Opiekunowie: Pani: Marta Łyczba, Magdalena Polak-Opałka, Magdalena Mazur-Szozda, Pan: Adam Iwański, Jarosław Kiszka, Łukasz Pownug
Foto Foto Foto Foto

♦ Energetab 2019

Dnia 18 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w corocznych targach energetycznych Energetab 2019 w Bielsku – Białej. W ramach targów młodzież miała możliwość zapoznać się z ofertą wiodących firm energetycznych i elektrycznych oraz zobaczyć „na żywo” nowinki techniczne.

Serdecznie dziękujemy organizatorom wyjazdu:

  • Hurtownia elektryczna El.12 w ramach Akademii El.12
  • Firma Relpol S.A.

Foto Foto Foto

Opiekunami grupy byli: Pani Linda Grabowska i Pan Daniel Sowa.

♦ Targi EkoSpalanie & EkoTechnologie

12 czerwca 2019 r. uczniowie klasy 2n, 2e, 3n uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Spodku oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Podczas targów uczniowie wzięli udział w konferencji „EkoSpalanie&EkoTechnologie”.
Konferencja dotyczyła działalności Firmy Zeltom, Firmy Dream Heat. Dodatkowym atutem konferencji był wykład dr inż. Piotra Ostrowskiego, prof. Politechniki Śląskie,j dotyczący spalania w kotłach z nowoczesnym wykorzystaniem powietrza z kopalni.

W dalszej części uczniowie zapoznali się z ofertą pracodawców z różnych stron świata.
Firmie Zeltom dziękujemy za zaproszenie na targi.

Opiekunowie: Pani Linda Grabowska, Pan Daniel Sowa

Foto Foto Foto

stopka