Wycieczki naukowe i turystyczne 2019/2020

ALSTOM Chorzów 4g

Dnia 28 lutego uczniowie klasy 4g zwiedzali zakłady produkcyjne ALSTOM w Chorzowie. Dla czwartoklasistów była to niezwykła okazja, aby zapoznać się z modelem biznesowym firmy oraz z charakterystyką linii produkcyjnej. Uczniowie mieli również możliwość dopytać o warunki pracy oraz wymagania stawiane kandydatom.

Opiekunami grupy byli: Pani Magdalena Szwedor i Pan Daniel Sowa

Film o firmie:
https://www.youtube.com/watch?v=hBRFqJ54LD0

Foto Foto

SPEKTAKL wg „Lalki” Bolesława Prusa

Foto

17 lutego 2020 r. klasy trzecie: 3c, 3d, 3e, 3fk, 3g i 3n uczestniczyły w spektaklu muzycznym według „Lalki” B. Prusa. Gościnny występ w DK „Koszutka” zaprezentowali aktorzy teatrów krakowskich: Karolina Kazoń, Daniel Malchar, Karol Kossakowski, Filip Jasik; reżyseria – Tadeusz Łomnicki, scenariusz – Maciej Malinowski, muzyka – Olek Brzeziński, teksty piosenek – Rafał Dziwisz. Młodzieży przedstawienie bardzo się spodobało, a opiekunowie zgodnie stwierdzili, że taka forma powtórzenia obowiązkowej lektury do matury też ma walory kształcące.

Koordynator wyjścia: Pani Maria Kwiatoń-Pięta; opiekunowie – Panie: Anna Zając, Anna Lorenc, Magdalena Jawoszek, Elżbieta Król.

 

KONCERT w FILHARMONII ŚLĄSKIEJ

12 lutego 2020 roku klasa 2d wraz z wychowawczynią Panią Anną Lorenc wzięła udział w koncercie edukacyjnym w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Na koniec karnawału młodzież miała okazję wysłuchać utworów muzycznych z najbardziej znanych filmów dla dzieci, młodzieży i dorosłych: Jak wytresować smoka, Harry Potter, Jurassic Park, Niesamowity Spider-Man, Robin Hood, Maska Zorro, a także Pan Tadeusz.

W filmowy świat wprowadziła słowem Regina Gowarzewska, przedstawiając sylwetki wielkich kompozytorów, a zza pulpitu dyrygenckiego Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej poprowadził Maciej Sztor.

Foto Foto

 

PODSUMOWANIE WYCIECZEK I WYJŚĆ – I OKRES 2019/2020

wycieczki naukowe: 23                                              edukacja patriotyczna: 3

wycieczki rekreacyjne: 9                                           edukacja kulturalna:

wyjścia na zawody sportowe: 9                                      - filmowa: 18 wyjść

konkursy i olimpiady: 15                                                - teatralna: 8 wyjść

promocja szkoły: 2                                                           - muzyczna: 2 wyjścia

rajdy w ramach PTTK: 3

 

♦ Wycieczka do Yamazaki Mazak

Dnia 6 grudnia 2019 roku uczniowie klasy 3e i 3g uczestniczyli w Dniach Otwartych firmy Yamazaki Mazak. Firma ta zajmuje się produkcją nowoczesnych obrabiarek CNC – sterowanych numerycznie oraz dystrybucją oprogramowania. Filia w Katowicach, którą odwiedzili uczniowie, to prężnie działające centrum technologiczne, w którym testowane są nowoczesne maszyny oraz prowadzone prezentacje sprzedażowe. W ramach wycieczki uczniowie poznali historię i profil biznesowy firmy oraz mieli niecodzienną okazję zobaczyć najnowocześniejsze obrabiarki podczas pracy.

Organizatorem wyjścia była Pani Halina Bieganowska

Opiekunami grupy byli: Pani Magdalena Mazur-Szozda, Pan Adam Iwański, Pan Andrzej Gruszka i Pan Daniel Sowa.

Foto Foto Foto Foto Foto

♦ ELEKTROCIEPŁOWNIA CEZ Chorzów

26 listopada 2019 roku uczniowie klasy 2n oraz 3n uczestniczyli w wycieczce do Elektrociepłowni CEZ Chorzów.
Wycieczka rozpoczęła się wprowadzeniem teoretycznym przeprowadzonym przez Pana Janusza Mańkę. Następnie uczniowie ubrani w odzież ochronną zapoznali się z pracą podstawowych urządzeń pomocniczych kotła. Rozpoczęli zwiedzanie od systemu nawęglania, następnie udali się do kotłowni oraz maszynowni. Wycieczka zakończyła się w nastawni elektrociepłowni, czyli centrum zarządzania blokiem energetycznym.
Opiekunami grupy byli: Pani Linda Grabowska oraz Pan Daniel Sowa.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

♦ Edukacja teatralna w Teatrze Korez

13 listopada oraz 29 listopada 2019 r. uczniowie wszystkich klas pierwszych (łącznie 325 uczniów) obejrzeli spektakl pt. „Scenariusz dla 3 aktorów” w katowickim Teatrze Korez.

Grane od ponad dwudziestu pięciu już lat, kultowe przedstawienie autorstwa Bogusława Schaeffera wg Mikołaja Grabowskiego z Mirosławem  Neinertem, Hubertem Bronickim i Dariuszem Stachem, uważane jest za charakterystyczne dla stylu tego teatru.

Młodzi widzowie mieli niecodzienną okazję podziwiać nowoczesny spektakl pełen zabawnych, błyskotliwych dialogów i zachwycającej gry aktorskiej, a także poczuć się współtwórcami sztuki opartej na improwizacji i angażującej publiczność. Swoje refleksje młodzież wyraziła bezpośrednio po przedstawieniu oraz podczas dyskusji na lekcjach.

Organizator wyjścia: Pani Anna Lorenc

Opiekunowie klas: Pani Grażyna Grec, Pani Magdalena Jawoszek, Pani Katarzyna Ostrowska, Pani Edyta Sawicka, Pani Ewa Szynalska, Pani Anna Zając, Pan Grzegorz Drabik, Pan Daniel Sowa, Pan Grzegorz Pinkowski.

 

♦ Konferencja prasowa 4. Śląskiego Festiwalu Nauki

Dnia 22 listopada 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyła się konferencja prasowa planowanego na styczeń Śląskiego Festiwalu Nauki. Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeniu do udziału w wydarzeniu. W ramach eventu przygotowali stanowisko prezentujące układy elektryczne i pneumatyczne oraz opowiadali przybyłym gościom o naszej szkole.

Opiekunami wydarzenia byli: Pani Linda Grabowska i Pan Daniel Sowa

Relacja z wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=2T2gZ6uH_gw

Foto Foto Foto Foto

♦ Beskid Śląski – 4d

W dniach 4 – 6 listopada 2019 tegoroczni maturzyści, klasa 4d – zdobywcy 3. miejsca w plebiscycie „SUPERKLASA” – udali się na ostatnią już wycieczkę klasową. Opiekę nad uczniami sprawowali: wychowawca klasy Pan Łukasz Pownug wraz z drugim opiekunem – Panią Angeliką Felką.

Grupa zakwaterowana była w schronisku PTTK, pod szczytem Stożka Wielkiego – góry położonej w Beskidzie Śląskim, tuż przy granicy czeskiej. Pomimo dość kapryśnej pogody, jak na tę porę roku, grupa zdobyła także inny szczyt tego pasma Beskidów – Soszów Wielki. Góry co jakiś czas odsłaniały swe majestatyczne oblicze spośród zalegających mgieł w coraz to nowszej scenerii. Są piękne o każdej porze roku, trzeba to tylko dostrzec… Reasumując, to była bardzo przyjemna wycieczka pomimo zmiennej listopadowej aury.

Foto Foto Foto Foto

♦ Edukacyjny koncert w Filharmonii Śląskiej

21.11.2019 roku klasa 2fk z Panią Anną Lorenc wzięła udział koncercie w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Młodzież miała niecodzienną okazję wysłuchania utworów wielkich polskich  kompozytorów, dla których inspiracją była muzyka ludowa.  

W koncercie instrumentalistom towarzyszyli uczniowie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu. O odpowiednią oprawę słowem zadbała Regina Gowarzewska.

W programie pojawiły się kompozycje Wojciecha Kilara, wśród których rozbrzmiała Orawa – pełna podhalańskich motywów, żywiołowa, emocjonująca i ekscytująca grą barw. Filharmonicy śląscy zagrali także poloneza z filmu Pan Tadeusz, który z ekranu wkradł się na wszystkie studniówki i zyskał nowe, pozafilmowe życie

Wykonawcy:

 • Uczniowie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu
 • Dariusz Zboch – skrzypce
 • Robert Kabara – dyrygent
 • Regina Gowarzewska – prowadzenie
 • Śląska Orkiestra Kameralna

Program:

 • Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu
 • Witold Lutosławski – Pięć melodii ludowychna orkiestrę smyczkową
 • Henryk Wieniawski – Kujawiak
 • Wojciech Kilar – Orawa
 • Wojciech Kilar – Polonezz filmu Pan Tadeusz (opr. D. Zboch)
 • Grażyna Bacewicz – Oberek
 • Stanisław Moniuszko – Uwertura do opery Hrabina(opr.  G. Fitelberg)

Foto

♦ Wycieczka 4g na Politechnikę

Dnia 15 listopada 2019 roku uczniowie klasy 4g wzięli udział w wycieczce naukowej na Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

W ramach wizyty uczniowie wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych z robotyki oraz elektropneumatyki prowadzonych przez wykładowców wydziału. Była to idealna okazja do poznania wydziału, kierunków kształcenia oraz zobaczenia w jaki sposób prowadzone są zajęcia na uczelni wyższej.

Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą teoretyczną i sprawnie wykorzystali ją w praktyce, realizując zadania laboratoryjne.

Opiekunami grupy byli: Pani Magdalena Szwedor i Pan Daniel Sowa

Organizatorem ze strony Politechniki była dr hab. Agata Śliwa prof. PŚ

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto

♦ Edukacja muzealna

12 listopada 2019 r. uczniowie klasy II c opuścili szkolne ławy, by pod opieką Pani Anny Zając w przestrzeni muzealnej „otworzyć się na wielkie piękno”. Bezpośredni kontakt z dziełami sztuki z różnych epok skłonił uczniów do refleksji i rozmowy na temat własnych gustów plastycznych.

Foto Foto Foto Foto

♦ Edukacja teatralna

Zgodnie już z tradycją naszej szkoły końcem października (30 i 31 października 2019) uczniowie wszystkich klas II udali się do Teatru Śląskiego na „Dziady” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Sceniczna wersja dramatu jest dobrym wprowadzeniem do lektury, z którą przez najbliższe tygodnie będą się bliżej zapoznawać drugoklasiści.

Organizator wyjścia: Pani Anna Zając

Foto Foto Foto

♦ Data Center 3S

DATA CENTER ,OD KUCHNI’

Dnia 23 października 2019 roku klasa 3d wraz z Panią Justyna Mazurek udała się na wycieczkę naukową do Data Center 3S w Katowicach.

W pierwszej części wizyty klasa uczestniczyła w ciekawej prezentacji multimedialnej zakończonej quizem. Kilku osobom udało się zdobyć sympatyczne nagrody. Następna część to zwiedzanie serca Data Center w którym umieszczone są szafy kolokacyjne przechowujące dane największych firm w Polsce.

A tak firma 3s przedstawiła naszą wizytę na swojej stronie internetowej:

Foto

♦ KOTLINA KŁODZKA - kl. 3c i 4b

W dniach 07-08.10.2019 r. klasy 3c i 4b były na wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej wraz z opiekunami : p. Sylwią Możyłowską – Zając, p. Małgorzatą Pawłowską i księdzem Tomaszem Kuszem. W pierwszym dniu wycieczki zwiedzili Twierdzę Kłodzką, jej labirynty oraz Kopalnię Złota. Wieczorem obydwie klasy spotkały się przy ognisku. Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzenia Kaplicy Czaszek. Następnie wędrowali w Górach Stołowych: podziwiali  Błędne Skały i Szczeliniec. Pomimo niskich temperatur (na które wszyscy byli przygotowani) wszyscy wrócili pełni wrażeń i zadowoleni z udanej wycieczki.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

♦ Edukacyjny koncert symfoniczny w Filharmonii Śląskiej

16.10.2019. roku klasa 1d z Panią Anną Lorenc wzięła udział koncercie symfonicznym w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Młodzież miała niecodzienną okazję wysłuchania utworów wielkich kompozytorów z różnych okresów, jak również zapoznania się z ich twórcami dzięki interesującemu komentarzowi prelegenta prowadzącego koncert z cyklu Młoda Filharmonia.

Wykonawcy:

 • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
 • Martyna Kubik – fortepian
 • Joanna Natalia Ślusarczyk – dyrygent

Program:

Fryderyk Chopin – Wielki Polonez Es-dur op. 22 - skomponowany w stylu brillant utwór został wydany w 1836 roku, a dedykowany był baronowej d’Este. Orkiestra pełni w nim drugoplanową rolę, dając miejsce na wirtuozowskie figuracje solisty, od których aż roi się w tej kompozycji.

Ludomir Różycki – Król Kofetua op. 24 – poemat symfoniczny na orkiestrę, za który kompozytor został nagrodzony bardzo prestiżową nagrodą na konkursie kompozytorskim zorganizowanym z okazji 10. rocznicy oddania do użytku Filharmonii Warszawskiej w 1912 roku. To napisane na podstawie poematu Juliusa Zeyera (czeskiego symbolisty) dzieło swoją melancholią zachwyca do dziś, będąc jednym z najciekawszych w dorobku kompozytora na polu muzyki symfonicznej.

Karol Kurpiński – Uwertura do opery Zamek na Czorsztynie, zawierająca w sobie motywy z całości dzieła, które ma charakter narodowy, widoczny w polonezie, ludowej śpiewce czy nawet dumce.

Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Wilhelm Tell, stanowiąca rodzaj małego poematu symfonicznego, na który składają się obrazy łączące się z motywami akcji dramatycznej. Charakterystyczne dźwięki imitujące koński galop i tętent kopyt stały się funkcjonującym już niezależnie od opery motywem w kulturze.

Foto Foto

♦ Wycieczka turystyczno-krajoznawcza do Wisły kl. 4g

W dniach od 9 do 11 października uczniowie klasy 4g uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Wisły. Wycieczka była ostatnią wspólną formą integracji maturzystów oraz okazją do zasłużonego relaksu przed majowym wyzwaniem.

Głównym celem wycieczki był odpoczynek zarówno bierny  jak i aktywny. W trakcie tych trzech dni grupa miała okazję pospacerować, zwiedzić Wisłę, zobaczyć skocznię im. Adama Małysza oraz skorzystać z atrakcji hotelu Stok – basenu i centrum SPA.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas.
Opiekunami grupy byli: wychowawca Daniel Sowa i Pani Magdalena Szwedor.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

♦ WYCIECZKA DO KRAKOWA

W roku szkolnym 2018/19 klasa 4c wygrała szkolny konkurs "SUPERKLASA". W nagrodę, 9 października 2019 r., uczniowie klasy 4c wraz wychowawczynią - p. Ludmiłą Schӧpp - byli na wycieczce w Krakowie. Zwiedzili krakowski Kazimierz, Muzeum Farmacji oraz muzeum w podziemiach rynku. Pogoda również się  uśmiechnęła.

Foto Foto Foto

♦ PAINBALL

2 października 2019 r. klasa 2d wzięła udział w paintballu. Impreza odbyła się w Katowicach w lesie murckowskim.
Celem wycieczki była integracja poprzez dobrą i bezpieczną zabawę w myśl słów Jana Kochanowskiego: „Miło szaleć, kiedy czas po temu…”
Cel został osiągnięty 

Opiekun: Pani Anna Lorenc

Foto Foto Foto

♦ AMERICAN CORNER

W dniu 2.10.2019 roku klasa 3c odwiedziła American Corner w Katowicach. Uczniowie wysłuchali wykładu poświęconego możliwościom  studiowania w Stanach Zjednoczonych oraz informacji na temat programów edukacyjnych FLEX i ACCESS.W następnej części spotkania uczniowie uczestniczyli w interaktywnych warsztatach dotyczących symboli narodowych oraz historii Stanów Zjednoczonych.

Opiekun: Justyna Mazurek

Foto Foto Foto

♦ Targi TOOLEX - Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

LogoDnia 3 października 2019 r. uczniowie klasy 2e uczestniczyli w odbywających się na terenie Expo Silesia Sosnowiec Międzynarodowych Targach Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX 2019.W ramach targów uczniowie klasy mechanicznej mogli zobaczyć prezentowane najnowsze maszyny CNC, zapoznać się z nowinkami technicznymi oraz nowymi technologiami obróbki materiału. Dodatkowo w ramach zwiedzania uczniowie mieli możliwość porozmawiać z pracodawcami o praktykach w najbliższym roku szkolnym oraz poznać sytuację rynku pracy w zawodzie technik mechanik.

Opiekunami grupy byli: Pan Daniel Sowa i Pani Linda Grabowska.

Foto Foto Foto Foto Foto

♦ Muzeum Śląskie

1 października 2019 r. klasy I c oraz III b wraz z wychowawczyniami (Panią Grażyną Grec i Panią Anną Zając) udały się do Muzeum Śląskiego. Podkowiński … Gierymski … Malczewski … Beksiński … Abakanowicz … Chełmoński … - to tylko niektórzy twórcy, których dzieła sztuki – dobrze znane z podręcznikówmogliśmy zobaczyć, zwiedzając wystawy stałe: galerię sztuki polskiej 1800 – 1945, galerię sztuki polskiej po 1945. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, ekspozycja obszernie prezentująca skomplikowaną historię Górnego Śląska od czasów najdawniejszych, przez okres powstań śląskich, plebiscytu, lat międzywojennych, II wojnę światową, aż do przełomu ustrojowego 1989 roku. Na koniec w galerii jednego dzieła mogliśmy zobaczyć udostępnioną dla zwiedzających od 27 września wystawę czasową „Counting Memories. Chiharu Shiota”. Do stworzenia instalacji zużyto ok. 375 km nici – łącznie 3 tysiące kłębków wełny – na których zawieszonych jest aż 1000 cyfr.

Jaka liczba ma dla ciebie znaczenie i dlaczego? Jaka liczba jest najważniejsza? Która liczba cię definiuje? Czy liczby mówią nam, kim jesteśmy? Czy liczby mówią prawdę? Ile masz wspomnień? Ile jest gwiazd we wszechświecie? Kiedy liczby przestają mieć sens? Dlaczego wspomnienia i liczby są ze sobą powiązane? Jaki jest wspólny mianownik dla nas jako ludzi? Celem sztuki jest oddziaływanie emocjonalne na widza. Pragnę, aby odbiorca poddał refleksji swoje wewnętrzne „ja”, swoje życie, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość oraz spojrzał poza eksponowany przed nim przedmiot.
(Chiharu Shiota)

Foto Foto Foto

♦ „Martwy sezon” – zmetaforyzowany dokument o Rafale Wojaczku

Foto30 września 2019 r. klasy 4b oraz 4n pod opieką Pani Anny Zając i Pani Marii Kwiatoń-Pięty uczestniczyły w pokazie filmu „Martwy sezon” i spotkaniu z reżyserką Panią Dagmarą Drzazgą w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

„Martwy sezon” to film dokumentalny, zainspirowany życiem i poezją Rafała Wojaczka, tragicznie zmarłego w wieku 26 lat, jednego z najważniejszych polskich poetów powojennych, urodzonego w Mikołowie, więc – tym bardziej – bliskiego nam twórcy.
Foto

W recenzji po premierze jesienią 2018 roku czytamy:

„Martwy sezon", film dokumentalny w reżyserii Dagmary Drzazgi, to opowieść o młodym, utalentowanym człowieku, dla którego poezja stała się jedynym sensem istnienia. Zapłacił za to najwyższą cenę.
W filmie swoje wspomnienia o Rafale Wojaczku przywołują jego najbliżsi: narzeczona, przyjaciele oraz w archiwalnych nagraniach dźwiękowych nieżyjący już rodzice i brat Andrzej. Realizatorzy odwiedzili z kamerą miejsca ważne dla poety: rodzinny Mikołów, gdzie zaczęło się jego „wierszowanie” oraz Wrocław, w którym spędził sześć ostatnich najbardziej twórczych, ale i najbardziej burzliwych lat swojego życia. Po raz pierwszy zaprezentowane zostały w tym filmie nieznane rękopisy, maszynopisy, notatki i rysunki Rafała Wojaczka zgromadzone we wrocławskim Ossolineum.”

(http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1248851)

FotoBardzo ciekawą inicjatywą była rozmowa z autorką obrazu, która podzieliła się wieloma informacjami spoza kadru oraz refleksjami o fascynacji twórczością i osobowością poety, wokół którego „narosło” wiele mitów.
Foto

Może zorganizowane wyjście okaże się przyczynkiem do zapoznania się z wierszami „wyklętego barda”… Może warto też „wpaść” do Mikołowa i odwiedzić Instytut Mikołowski, który kultywuje pamięć o Rafale Wojaczku.

 

 

 

♦ Eucharystia w intencji abp. Damiana Zimonia

Msza święta z okazji imienin (26 września) oraz zbliżających się 85. urodzin abp. Damiana Zimonia została odprawiona w krypcie katedry Chrystusa Króla. W uroczystości wzięły udział Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe, reprezentowane przez klasę 2d, pod opieką katechety, Pana Pawła Zygmunta.
Zdjęcia ze strony katowickiego "Gościa Niedzielnego" Zdjęcia ze strony katowickiego "Gościa Niedzielnego" Zdjęcia ze strony katowickiego "Gościa Niedzielnego" Zdjęcia ze strony katowickiego "Gościa Niedzielnego"
Zdjęcia ze strony katowickiego "Gościa Niedzielnego"

Zdjęcia prywatne; Zdjęcia prywatne Zdjęcia prywatne

 

♦ OGRODY KAPIASA

19 września 2019 klasy 1c, 2f i 3f w ramach wycieczki integracyjno-dydaktycznej zwiedziły Ogrody Kapiasa, które są bardzo urokliwym miejscem w Goczałkowicach.

Uczniowie zobaczyli śliczne wystawy związane z jesienią, oryginalną roślinność oraz ciekawą architekturę ogrodu.

Opiekunami wjazdu były Panie Grażyna Grec i Joanna Romanek.

Foto Foto

♦ ZPW Imielin

W dniu 17 września 2019 klasy 3f i 4f uczestniczyły w wycieczce naukowej do Zakładu Produkcji Wody w Imielinie. Uczniowie zapoznali się z cyklem technologicznym stacji uzdatniania wody i mogli skonfrontować teorię dotyczącą procesów uzdatniania wody z praktyką. Zobaczyli pracujące urządzenia odpowiedzialne za usuwanie zawiesin, dezynfekcję chlorem i ozonem czy przesył wody do odbiorcy.

Wyjazd został zorganizowany przez Panie Joannę Romanek i Ludmiłę Schöpp

Foto Foto Foto Foto

♦ Osobliwości Świata Fizyki

Dnia 17 września 2019r.  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazach, wykładach i eksperymentach składających się na program tegorocznej XXXV edycji Osobliwości Świata Fizyki. W tym roku klasy: 1AN, 1BK, 1e, 2fk, 2g, 3a, 4g  miały okazję wysłuchać dwóch wykładów: „Pod napięciem…” oraz „Ogień – przyjaciel czy wróg?”.

Osobliwości Świata Fizyki to wydarzenie organizowane od 1984 roku przez Pracownię Dydaktyki Fizyki Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego UŚ. Zajęcia na Uniwersytecie to zawsze okazja do poszerzenia wiedzy, do poznania osobliwości świata fizyki oraz niezwykłych osobowości – pełnych pasji naukowców.

Organizator: Pani Marzena Pilch
Opiekunowie: Pani: Marta Łyczba, Magdalena Polak-Opałka, Magdalena Mazur-Szozda, Pan: Adam Iwański, Jarosław Kiszka, Łukasz Pownug
Foto Foto Foto Foto

♦ Energetab 2019

Dnia 18 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w corocznych targach energetycznych Energetab 2019 w Bielsku – Białej. W ramach targów młodzież miała możliwość zapoznać się z ofertą wiodących firm energetycznych i elektrycznych oraz zobaczyć „na żywo” nowinki techniczne.

Serdecznie dziękujemy organizatorom wyjazdu:

 • Hurtownia elektryczna El.12 w ramach Akademii El.12
 • Firma Relpol S.A.

Foto Foto Foto

Opiekunami grupy byli: Pani Linda Grabowska i Pan Daniel Sowa.

♦ Targi EkoSpalanie & EkoTechnologie

12 czerwca 2019 r. uczniowie klasy 2n, 2e, 3n uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Spodku oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Podczas targów uczniowie wzięli udział w konferencji „EkoSpalanie&EkoTechnologie”.
Konferencja dotyczyła działalności Firmy Zeltom, Firmy Dream Heat. Dodatkowym atutem konferencji był wykład dr inż. Piotra Ostrowskiego, prof. Politechniki Śląskie,j dotyczący spalania w kotłach z nowoczesnym wykorzystaniem powietrza z kopalni.

W dalszej części uczniowie zapoznali się z ofertą pracodawców z różnych stron świata.
Firmie Zeltom dziękujemy za zaproszenie na targi.

Opiekunowie: Pani Linda Grabowska, Pan Daniel Sowa

Foto Foto Foto

stopka