Wycieczki 2023/24

Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie

 George Santayana

 

Listopad jest miesiącem, w którym wspominamy zmarłych, czasem skłaniający do refleksji i zadumy.

W ramach edukacji historycznej i regionalnej 16 listopada uczniowie klas 3BK, 4EI oraz 5E zwiedzali Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Edukatorzy muzealni przedstawili realia życia więźniów, losy nielicznych uciekinierów i uratowanych. Zwiedzający mogli zobaczyć fotografie deportowanych do obozu, ogrom rzeczy osobistych oraz miejsca mordów około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci ponad 20 narodowości.

foto foto foto foto

Dziękujemy uczestnikom za wzorowe zachowanie podczas zwiedzania i okazany szacunek.

Opiekunami grupy byli: Pani Magdalena Szwedor, Pani Linda Grabowska i Pan Daniel Sowa.

 

BRENNA – wycieczka klasy 2AN oraz klasowy turniej piłki nożnej „Pod Świerkami”

Tegoroczna wycieczka klasy 2AN to nie tylko wędrówki górskimi szklakami Beskidu Śląskiego, ale też sportowe emocje związane z klasowym turniejem piłki nożnej. Wycieczka piesza na Równicę, ognisko, basen, szachy i inne atrakcje na terenie ośrodka, aż wreszcie rozgrywki futbolowe. Wspólnie spędzony czas, gry i zabawy oraz zawody -  z pewnością zacieśniły więzi i relacje w klasie. Wycieczka odbyła się 24-26 października 2023r.

Opiekunami grupy były: Pani Joanna Składowska i wychowawca klasy 2AN Angelika Felka

Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

Wystawa "Chopinowi  Duda-Gracz"

31 października klasa 5C wybrała się do Muzeum Śląskiego na czasową wystawę „CHOPINOWI DUDA-GRACZ”, którą można potraktować jako wprowadzenie do syntezy maturalnej z romantyzmu i neoromantyzmu.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

Opiekun: Pani Anna Zając  

 

Bukowina Tatrzańska

W dniach 27-29 września uczniowie klasy 5G przebywali na wycieczce w jednej z piękniejszych podhalańskich miejscowości – Bukowinie Tatrzańskiej. Wycieczkowiczom nieustannie towarzyszyły piękna pogoda i dobry humor. Młodzież odwiedziła Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego, słynne Krupówki oraz wybrała się na spacer po Dolinie Chochołowskiej. Nie zabrakło również czasu na wypoczynek i integrację na terenie ośrodka.

Foto Foto

Opiekunowie: Pan Grzegorz Pinkowski i Pani Ewa Wandzioch

 

Spotkanie z najnowocześniejszymi technologiami w Krakowie

W poniedziałek, 23 października 2023r. 21 uczniów reprezentujących klasy 5G, 4BK, 4D, 4G 3BK i 3D gościło w dwóch podkrakowskich ośrodkach badawczych.

W Centrum Technicznym Firmy Aptiv – jednej z największych, globalnej korporacji produkującej podzespoły dla przemysłu samochodowego, większość pracowników zatrudnionych w centrum stanowią inżynierowie zajmujący się elektroniką, oprogramowaniem i aktywnym bezpieczeństwem (w tym technologiami autonomicznej jazdy), jak też architekturą elektryczno-elektroniczną. Mogliśmy uczestniczyć w testowaniu produktów na wybranych stanowiskach badawczych  i w specjalnych komorach na wpływ m.in. takich czynników jak temperatura, wibracje, pole elektryczne, promieniowanie elektromagnetyczne czy obciążenie prądowe.

W Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS zostaliśmy zapoznani z budową i działaniem akceleratora cząstek, gdzie na skutek przyspieszania elektronów do prędkości bliskiej prędkości światła, uzyskuje się promieniowanie elektromagnetyczne określane jako światło synchrotronowe. Wyposażenie ośrodka stanowią także dwa kriomikroskopy elektronowe, które w połączeniu z systemem komputerowym pozwalają na tworzenie modeli 3D struktur białek. Między innymi,. z ich wykorzystaniem zbadano strukturę kolca wirusa wywołującego COVID-19, co było pierwszym krokiem do stworzenia skutecznych szczepionek. Naukowcy z całego świata prowadzą tutaj badania, które dostarczają nowych informacji o otaczającym nas świecie.

Na zakończenie zwiedzania Ścieżki Wiedzy z przewodnikiem dołączyła do nas naukowiec dr inż. Ewa Madej – Operator mikroskopu PEEM na Linii Badawczej Demeter, której można było zadawać pytania dotyczące szczegółów technicznych funkcjonowania synchrotronu.

Centrum jest częścią Uniwersytetu Jagiellońskiego a synchrotron SOLARIS jest jedynym takim urządzeniem w Europie Środkowo - Wschodniej.

Foto Foto Foto Foto Foto

Opiekunowie: Pani Halina Bieganowska i Pan Robert Kwiczała

 

Pieniny

0d 17 do 19 października klasa 2D podziwiała złotą polską jesień w Pieninach. Uczniowie odwiedzili Czorsztyn, Niedzicę, Szczawnicę. Zwieńczeniem wycieczki było zdobycie Trzech Koron, z których można było podziwiać niecodzienny widok morza mgieł.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto

Opiekunami grupy były: Pani Grażyna Grec i wychowawczyni Anna Zając

 

 

Wycieczka do Wisły

W dniu 18 października uczniowie klas: 2B, 2C, 2FK i 3G przebywali na wycieczce turystyczno-krajoznawczej w Wiśle.  Był spacer po okolicy oraz gry i zabawy sportowe. Wyjazd zakończył się wspólnym grillem.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto

Opiekunowie: Joanna Haśnik, Ewa Kaczmarczyk, Elżbieta Król, Justyna Mazurek, Małgorzata Pawłowska, Joanna Romanek, Joanna Składowska.

 

Zwardoń – IVBK i IVM

W dniach 11 – 13 października uczniowie klasy IVBK i IVM spędzili czas na odkrywaniu przyjemności w wędrówce po górach. Objedzeni za wszystkie czasy, zintegrowani i zmęczeni wrócili do domu. Pogoda nas przyjęła nadspodziewanie przyjaźnie.

Opiekunki Panie Iwona Stańko i Małgorzata Janiszewska są bardzo zadowolone, uczniowie pewnie też.

Foto Foto Foto

KKKŚ w ŚCWiS

W ramach Koła Krzewienia Kultury Śląska 11 października uczennice klasy 4F odwiedziły Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Zapoznały się z najnowszą historią Polski i naszego regionu.

Foto

 

Galeria Szyb Wilson - wystawa "Body Worlds"

Dnia 10.10.2023 zorganizowano wyjście klasowe do Galerii "Szyb Wilson" w Katowicach-Nikiszowcu. Wystawę "Body Worlds" odwiedziła klasa 4AF pod opieką pani Anny Burdach. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega fenomen tej wystawy, oglądając eksponaty oraz czytając o jej twórcy. 

Foto Foto

Targi TOOLEX 

Dnia 5 października uczniowie klasy 4EI i 5E uczestniczyli w targach TOOLEX odbywających się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Podczas wydarzenia uczniowie mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami z zakresu obrabiarek, narzędzi oraz technologii obróbki. Targi były również okazją do nawiązania współpracy między pracodawcami a uczniami dotyczącej praktyk zawodowych i staży.

Opiekunami grupy byli Pani Linda Grabowska i Pan Daniel Sowa

Foto Foto Foto

Górnośląski Park Etnograficzny

Klasa 3F w ramach Koła Krzewienia Kultury Śląska 2 października odwiedziła Górnośląski Park Etnograficzny, który jesienią prezentuje się wspaniale, mieniąc się różnokolorowymi barwami.

Foto

 

Wycieczka do Zwardonia

 W dniach 2 do 4 października uczniowie klasy 4J uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Zwardonia. Podczas wycieczki uczniowie przeszli wiele kilometrów, podziwiając uroki Beskidu Śląskiego.

Uczniowie postanowili również zadbać o zdrowie, morsując w basenie oraz ćwicząc aqua aerobic.

Opiekunami byli: Pan Łukasz Pownug i Pan Daniel Sowa.

Foto Foto Foto

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas.

Warsztaty recyclingowe „Cenny plastik” 

W dniu 2 października 2023 roku uczniowie klasy 2C wraz z Panią Justyną Mazurek uczestniczyli w warsztatach „Cenny Plastik” przygotowanych przez Stowarzyszenie Kurka Wodna w ramach rozpowszechniania idei Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. 

Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się procesowi recyclingu na bazie dwóch urządzeń – do rozdrabniania i przetapiania tworzyw sztucznych oraz podotykać świeżo uformowanych plastikowych doniczek czy karabinków. 

Foto Foto Foto

Zarzecze koło Żywca

W dniach 27-29 września klasa 5D przebywała na wycieczce krajoznawczo-turystycznej w Zarzeczu koło Żywca.

Młodzież spędziła aktywnie czas na spacerach po okolicy, grze w paintball, a także na rekreacji i integracji na terenie ośrodka.

foto foto foto

 

Wyjazdy integracyjne klas I

21 września 2023r. odbyła się wycieczka integracyjna klasy 1AN, 1D i 1E. Uczniowie spacerowali Doliną Prądnika i Doliną Sąspowską razem z przewodnikiem oraz opiekunami. Po spacerze był czas na gry i zabawy sportowe oraz integracyjne przygotowane przez Panie Pedagog. Wyjazd zakończył się wspólnym grillem. Wszystkim dziękujemy za super spędzony dzień.

Opiekunowie: Grzegorz Drabik, Linda Grabowska, Mariusz Sendor, Iwona Stańko, Izabela Surowiec, Magdalena Szwedor, Anita Wieloch.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

Klasa 1B, 1G oraz 1 IK na wycieczce integracyjnej w Ojcowskim Parku Narodowym.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

Muzeum Śląskie

Uczniowie klasy 1F w ramach Koła Krzewienia Kultury Śląska 26 września odwiedzili Muzeum Śląskie w Katowicach.

Foto

 

Zwardoń – klasa 5EF

W dniach 27 do 29 września klasa 5EF spędziła czas w Zwardoniu. Uczniowie pokonali wiele kilometrów po górach. Dowiedzieli się na przyszłość, że szlakami pewnej osoby się nie podróżuje, a lody po dwudaniowym obiedzie to nie jest zawsze dobry pomysł. Z naładowanymi akumulatorami wrócili do szkoły i pełni energii powracają do pilnej nauki.

Foto Foto

Opiekunowie: Iwona Stańko i Linda Grabowska

 

Klasa 3AE w Jump City

Klasa 3AE Dzień chłopaka obchodziła na sportowo i wesoło wraz z wychowawczynią, Panią Joanną Haśnik.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

Targi energetyczne Energetab

Dnia 13 września uczniowie klas 3N oraz 5N uczestniczyli w targach energetycznych Energetab w Bielsku-Białej. Targi były niezwykłą okazją do zobaczenia najnowszych rozwiązań technologicznych przemysłu energetycznego oraz do zobrazowania wiedzy teoretycznej w praktyce.

Organizatorem wyjazdu była firma: El.12. Hurtownie elektryczne - wieloletni partner szkoły i organizator konkursu Akademia El.12 oraz szkolny koordynator Akademii Pan Daniel Sowa.

Opiekunem grupy był Pan Stanisław Bogus.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za aktywny udział w wydarzeniu.

Foto Foto Foto Foto

 

 

KONGRES OŚWIATY W KATOWICACH

Młodzież Śl.TZN brała udział w tegorocznym Kongresie Oświaty organizowanym w dniach 19-20.09.2023r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Klasa 4D pod opieką pani Anny Burdach uczestniczyła w debacie "Edukacja przyszłości-przyszłość w edukacji" oraz aktywnie włączyła się w blok warsztatowy pt.: "Open-Space: Metoda projektowa - jak? gdzie? kiedy?". 

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

stopka