WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE

TELEFON ZAUFANIA - zmiana numeru 

Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

Poniżej przekazujemy link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/.

Z wyrazami szacunku

Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Ministerstwo Edukacji i Nauki

Plakat

SPOTKANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW

W dniu  8 czerwca o godzinie 18.00 w naszej szkole odbyło  się spotkanie z rodzicami uczniów. Spotkanie poprowadziły psycholożki szkolne: Pani Tatiana Zych i Pani Danuta Snarska. Było ono ukierunkowane na wspieranie uczniów przeżywających trudności po doświadczeniach związanych z sytuacją pandemiczną. Ogromną rolę w powrocie uczniów do szkoły odgrywają rodzice, znaczące osoby dorosłe, którym dzieci i młodzież ufają. Dlatego dorośli odgrywają fundamentalną rolę w budowaniu dobrostanu psychicznego i fizycznego swoich dzieci.

Jak wrócić do rytmu codziennego chodzenia do szkoły?, o potrzebie empatii, zapewnienia wsparcia swoim dzieciom, potrzebie rozmowy z dzieckiem, wspólnego poszukiwania rozwiązań – to niektóre z poruszanych w trakcie spotkania problemów.

 

MATERIAŁY I PUBLIKACJE

W związku ze wzrostem przypadków depresji, zaburzeń lękowych i samobójstw, będących pokłosiem zmian natury psychologiczno-społecznej, powstałych w wyniku trwającej od ponad roku pandemii COVID - 19, w załączeniu informacje o miejscach, w których osoby w kryzysie mogą uzyskać pomoc i wsparcie.

Miejsca pomocy - ważne telefony

 

Ponadto, przesyłamy link do specjalistycznych poradników dla rodziców i nauczycieli dotyczących zapobiegania zachowaniom autodestrukcyjnym u młodzieży, opracowanych przez specjalistów na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

http://www.wieloglosu.pl/index.php/wspolpraca-i-projekty/profilaktyka-zdrowia-psychicznego-w-szkole-myslimy-pozytywnie/

 

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna w Katowicach przygotowała Poradnik dla młodzieży oraz Poradnik dla rodziców i opiekunów, które zawierają wskazówki oraz inspiracje dotyczące radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami. 

Samorządowy Poradnik dla młodzieży 
Samorządowy Poradnik dla rodziców i opiekunów

Wszystkie powyższe informacje są dostępne na stronie internetowej Miasta pod linkiem: 
https://www.katowice.eu/dla-mieszka%C5%84ca/ucz-si%C4%99/dla-ucznia-i-rodzica/pomoc-dla-uczni%C3%B3w

 

ZAPROSZENIE PSYCHOLOGÓW SZKOLNYCH

COVID -19 wpłynął na życie wielu ludzi, a zwłaszcza dzieci i nastolatków. Epidemia koronawirusa może być stresująca z uwagi na zagrożenie zdrowia, nagłe zmiany, ograniczenie kontaktów społecznych, nauczanie zdalne itd. W związku z tym niektórzy z nas, a szczególnie dzieci i młodzież mogą odczuwać zwiększony poziom lęku, negatywne emocje, przewlekły stres, zmienność nastrojów, brak energii, pogarszanie się ogólnego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jeżeli wskutek izolacji społecznej odczuwasz spadek nastroju, problemy z akceptacją rzeczywistości, lęk itp. zapraszamy Cię do szkolnego gabinetu psychologów.

Wyposażymy cię w wiedzę dotyczącą radzenia sobie w obecnej sytuacji izolacji społecznej. Porozmawiamy o tym:

- jak radzić sobie z narastającym niepokojem?
- jak radzić sobie z przewlekłym stresem?
- jak rozmawiać o trudnych emocjach?
- jak ważne jest wprowadzanie i pilnowanie rutyny?
- jak ważne jest planowanie dnia?
- jak ważny jest higieniczny styl życia?
- jak ważne jest dbanie o dostarczanie sobie pozytywnych doświadczeń, dowartościowanie samego siebie?
- jak zorganizować sobie czas wolny?
- jak przygotować się do powrotu do szkoły?

 Czekamy na Ciebie w gabinecie szkolnym.

Psycholożki
Danuta Snarska   Tatiana Zych

 

Logo

Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji 22 594 91 00 (czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00)

Telefon zaufania dla dzieci 116 111
Telefon dla Rodziców i Nauczycieli 800 100 100 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-15.00)

 

 

INFORMACJA     

Informujemy uczniów oraz rodziców o możliwości skorzystania w razie potrzeby z porady udzielanej przez psychologów pracujących w poradniach.

Nasza szkoła znajduje się pod opieką Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Katowicach, ul. Sokolska 26 tel. 32 2599586

oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 w Katowicach, ul.Okrzei 4, tel. 32 2035446.

Zapraszamy.

 

 

OGŁOSZENIE PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ nr 5
Dyrekcja oraz specjaliści Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 w Katowicach pragniemy przypomnieć, iż jako placówka nieferyjna w sposób ciągły zapewniamy wsparcie wszystkim naszym klientom z rejonu działania. Poradnia nasza nieprzerwanie realizuje zadania statutowe.

Przypominamy i prosimy o przekazanie waszym wychowankom, uczniom i ich rodzicom o możliwości bezpośredniego kontaktu z poradnią poprzez umawianie wizyt na terenie poradni, kontaktu telefonicznego pod numerem 32 2035446 lub mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (maile bezpośrednie do wszystkich specjalistów dostępne są na stronie www: www.ppp5katowice.eu w zakładce ZAGROŻENIE EPIDEMICZNE - Dla psychologów, pedagogów, nauczycieli).

Zachęcamy również do korzystania z materiałów i informacji zamieszczanych na naszej stronie www: www.ppp5katowice.eu, która zawiera odpowiednio pogrupowane materiały:

  1. W zakładce: "O nas", m.in. informacje o godzinach pracy i rejonie działania.
  2. W zakładce: ""Oferta", m.in. informacje o diagnozowaniu, opiniowaniu i orzekaniu oraz o aktualnej ofercie terapeutycznej (plakat pdf).
  3. W zakładce: "Strefa Rodzica", m.in. wzory dokumentów do pobrania, adresy ważnych stron internetowych, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, poradniki dla rodziców z szerokiego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego
  4. W zakładce: "Strefa Nauczyciela", m.in. wzory dokumentów do pobrania, aktualna oferta warsztatów, poradniki, adresy ciekawych stron www, tematykę z zakresu doradztwa zawodowego
  5. W zakładce: "Strefa malucha (0-6 lat)", m.in. poradniki, propozycje zabaw ruchowych, ogólnorozwojowych, plastycznych, bajek terapeutycznych, ciekawych i polecanych stron internetowych z materiałami edukacyjnymi i doradczymi
  6. W zakładkach: "Strefa ucznia (klasy 1-3) i "Strefa ucznia (klasy 4-6)" m.in. materiały z zakresu relaksacji, zabaw ogólnorozwojowych, ortografii, ciekawych stron edukacyjnych i poradników
  7. W zakładce: "Strefa młodzieży", m.in. materiały z podziałem na Strefę EDU i Strefę PSYCHE, ortografii, doradztwa zawodowego oraz adresy cennych stron internetowych dla młodzieży
  8. W zakładce: "Zagrożenie Epidemiczne", znajdują się materiały związane z radzeniem sobie w obecnej trudnej sytuacji skierowane do trzech grup: Nauczycieli, Uczniów i Rodziców
  9. Ponadto w ostatnim czasie powstały zakładki: "Skrzynka pytań i odpowiedzi - nauczyciel" i "Skrzynka pytań i odpowiedzi - uczeń", które są formą wsparcia poprzez kontakt ze specjalistą celem uzyskania odpowiedzi na aktualne trudne pytania związane m.in. z radzeniem sobie z izolacją, motywacją do nauki, technik relaksacji czy organizacją własnego czasu. Proponujemy ponownie zachęcić w szczególności młodych ludzi do korzystania z tej formy wsparcia poprzez przesyłanie swoich pytań i wątpliwości poprzez dostępny na stronie link.  
  10. Na stronie www w Aktualnościach umieszczona jest również informacja o nowopowstałej grupie "izo? - (RE)LACJA" - jest to grupa wsparcia dla dzieci i młodzieży odczuwających brak kontaktu z rówieśnikami. Celem grupy jest aktywne radzenie sobie z ograniczeniem kontaktów, wymiana własnych dobrych praktyk, skorzystanie z podpowiedzi innych, przyjemne spędzenie czasu. 

K O N T A K T: P O R A D N I A P S Y C H O L O G I C Z N O - P E D A G O G I C Z N A N R 5,
TEL.: 32 203-54-46, osoby odpowiedzialne: ALEKSANDRA KONIECZNY-SIWY, WIESŁAWA BOCIAN-MISZTAL

 

 

 

 

stopka