WSZOP – Dzień Otwarty
Dnia 13 kwietnia 2018 roku klasy 1d oraz 1g wraz z wychowawcami Panią Justyną Mazurek oraz Panem Bartoszem Stawowskim wzięły udział w Dniu Otwartym na Wydziale Nauk Technicznych Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy.
Nasi uczniowie mieli okazję do wysłuchania prelekcji oraz zobaczenia bazy laboratoryjnej, w której odbywają się zajęcia dla studentów.
Wydarzenie rozpoczął wykład pt. Dlaczego warto zostać inżynierem? Następnie zostały zaprezentowane nowe technologie w postaci drukarki 3D oraz skonstruowanych robotów.
Kolejnym punktem Dnia Otwartego były zajęcia w laboratoriach. W laboratorium zagrożeń chemicznych przeprowadzono pokazy eksperymentalne dotyczące poszukiwania trucizn w materiale biologicznym oraz badania poziomu zanieczyszczenia powietrza,
a w laboratorium komputerowym uczniowie rozwiązywali zadania z logistyki.
Dzień Liczby Pi
W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Liczby Pi 21.03.2018. uczniowie Śl.TZN uczestniczyli
w Regionalnej Sesji Matematycznej pod opieką Pani Małgorzaty Pawłowskiej.
Organizatorem było II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Katowicach, a spotkanie odbyło się w Wyższej Szkole Technicznej.
Cele konferencji z cyklu „Uczniowskie rozwiązania problemów matematycznych” obejmowały: rozwijanie zainteresowań matematycznych, kształtowanie umiejętności samodzielnego poszukiwania informacji
i prezentowanie ich słuchaczom.
Uczestnicy wysłuchali wykładów pracowników naukowych: dr. inż. Jacka Kawy pt. „Jak algorytm widzi świat?” oraz dr. Jana Acedańskiego „Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu? O teorii wyboru w warunkach ryzyka” oraz wzięli udział w warsztatach dr inż. Anny Ziębowicz
z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej nt. „Nowoczesne metody diagnozowania stawu skroniowo-żuchwowego”.
Prelegentami wystąpień związanych z „królową nauk” byli uczniowie, a wśród nich – Maciej Żurawski z klasy 3n Śl.TZN, który omawiał zastosowanie matematyki w podstawach ekonomii.
Gratulujemy wygłoszenia referatu.
Program sesji był bogaty i różnorodny, m.in. o bryłach platońskich, figurach niemożliwych, a nawet matematyce na boisku piłkarskim.
DEBATA PRAWNICZA
15 lutego 2018 w katowickim EMPiK-u odbyła się debata pt. „Świat bez sądów, za to z telefonem komórkowym w ręku”. Debatę prowadził sędzia, Pan Jarosław Gwizdak, nagrodzony tytułem Obywatelskiego Sędziego Roku 2015.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież szkół katowickich i miast ościennych. Śl.TZN reprezentowała klasa 4g wraz
z wychowawczynią, Panią Anną Światłoń.
Okazją do spotkania była książka zatytułowana „Cela 7” autorstwa Krery Drewery.
Dystopia angielskiej pisarki porusza temat wizji wymiaru sprawiedliwości w przyszłości: o losie oskarżonej nastolatki, która przyznała się do zabójstwa, ma zadecydować publiczne głosowanie przez Internet i telefon widzów popularnego reality show, poddawanych medialnej manipulacji.
Młodzież żywo uczestniczyła w dyskusji, poruszając kwestie natury etycznej zagadnienia.
WARSZTATY na Politechnice – WIMiM
W dniu 26 lutego 2018 informatycy z klasy 3d pod opieką Pana Marka Lisa i Pana Norberta Gajosa wzięli udział
w warsztatach na Wydziale Inżynierii Materiałowej
i Metalurgii Politechniki Śląskiej w Katowicach. Uczniowie mieli okazję pracować na profesjonalnym sprzęcie sieciowym CISCO, tworzyć aplikacje dla sterowników automatyki przemysłowej. Wysłuchali również wykładu dotyczącego metod sztucznej inteligencji, podczas którego zapoznali się z historią oraz wdrażaniem SI w życie.
Zajęcia będą miały charakter cykliczny.
Koordynatorem i pomysłodawcą współpracy między Katedrą Informatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej a uczniami klasy informatycznej jest Pani Ewa Szynalska. Ze strony uczelni nad organizacją czuwa Pani dr Joanna Lisok.
INTERESUJĄCE SPOTKANIE w Śl.TZN
Dnia 21.02.2018r. gościliśmy w szkole przedstawicieli University of Bedfordshire z Wielkiej Brytanii.
Pan Steve Stephens, Wicedyrektor uczelni, oraz Pani Beata Michalska – osoba pośrednicząca w kontaktach między uczelniami brytyjskimi a szkołami w Polsce – spotkali się z uczniami klas 3d i 4d. Dwugodzinne spotkanie miało na celu zaprezentowanie wydziału technicznego Uniwersytetu Bedfordshire, a w szczególności kierunku Informatyki, Robotyki i Automatyki. Przedstawiono korzyści i warunki podjęcia studiów zagranicznych.
Spotkanie zorganizowała Pani Ewa Szynalska
Dla zainteresowanych: WWW.studiawanglii.info/uniwersytety/bedfordshire
SPOTKANIA dla klas IV
Na przełomie listopada i grudnia 2017 r. miały miejsce spotkania, dotyczące możliwości kształcenia na uczelni wojskowej.
Maturzyści zostali zapoznani z ofertami uczelni, przebiegiem nauki w szkole wojskowej oraz możliwościami dalszej służby w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Dla zainteresowanych: www.uczelnie-wojskowe.mon.gov.pl
Organizacja spotkań: Pani Wicedyrektor Danuta Kleinert
ROBOTYKA – zajęcia warsztatowe
Kolejne warsztaty poświęcone robotyce już za nami. Tym razem uczestnicy zmagali się z zadaniem zbudowania
i zaprogramowania robota, który będzie samodzielnie odszukiwał kosz i trafiał do niego piłeczką.
Jak widać na zdjęciach, zadanie pochłonęło naszych uczniów bez reszty.
Przypomnijmy, że podczas warsztatów, odbywających się cyklicznie co kilka tygodni, uczestnicy pracują na specjalnych, zaawansowanych technologicznie zestawach Lego Mindstorms EV3.
Warsztaty z łączenia technik światłowodowych
Miło nam poinformować, że w dniu 8.11.2017 roku w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych gościliśmy absolwentów ZS1 Piekary Śląskie Bartłomieja Cichockiego (absolwent technikum elektrycznego) oraz Piotra Piwowara (absolwent technikum elektronicznego), obecnie przedstawicieli firmy NOVABUD sp. z o.o., którzy zajmują się technikami światłowodowymi i świadczą swoje usługi w całej południowej Polsce.
Dzięki ich uprzejmości i stałemu kontaktowi z byłymi nauczycielami mieliśmy okazję doświadczyć relacji, gdy UCZEŃ PRZEWYŻSZA SWOJEGO MISTRZA.
Podczas przeprowadzonych warsztatów informatycznych uczniowie klasy 3d mieli okazję zapoznać się z najnowszymi na współczesnym rynku technikami łączenia światłowodów, a także możliwościami ich testowania i wdrażania w codzienne życie.
Bartek i Piotr przywieźli do Śl.TZN sprzęt o wartości ponad kilkadziesiąt tys. PLN, by zapoznać z nowoczesnymi trendami rynku IT swoich młodszych kolegów.
Dziękujemy jeszcze raz Bartłomiejowi i Piotrowi za poświęcony czas i mamy nadzieję, że tego typu spotkania uda się powtórzyć w przyszłości. Dziękujemy również Panu Markowi Smyczkowi, inspiratorowi warsztatów.
Wszystkie zdjęcia z warsztatów znajdują się na naszym FANPAGEU oraz w szkolnej galerii, gdzie można już śledzić pełną relację
z przedsięwzięcia. ZAPRASZAMY!!!
„Handel ludźmi” – warsztaty profilaktyczne
W dniach 17.10.2017 r. i 23.10.2017 r. odbyły się w szkole warsztaty profilaktyczne dotyczące współczesnego handlu ludźmi i pracy przymusowej.
Warsztatami objęto 33 klasy, zajęcia miały charakter interaktywnego wykładu. Zostały przeprowadzone przez trenerkę warsztatów profilaktycznych ze Stowarzyszenia Po MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej w Katowicach.
Trenerka zwróciła uwagę młodzieży na problem handlu ludźmi, m.in. werbowanie dziewcząt i kobiet do prostytucji, jak również na ostatnio szeroko występujące zjawisko wzrostu liczby osób przymuszanych do pracy niewolniczej. Przestrzegała przed ofertami pracy poza granicami kraju umieszczanymi w Internecie. Zwróciła uwagę na konieczność sprawdzenia oferty i umowy o pracę. Przekazała informacje, które są przydatne młodemu człowiekowi pragnącemu podjąć sezonową pracę za granicą.
Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży.
Organizatorzy: Panie psycholog Danuta Snarska i Tatiana Zych
„Papiery do kariery”
W dniu 23 października 2017 r. odbyły się warsztaty „Papiery do kariery”, zorganizowane w ramach współpracy z EURODESK – Pałac Młodzieży.
W zajęciach wzięła udział klasa 4c.
Organizator: Pani Anna Światłoń
„Odpowiedzialność prawna nieletnich”
Dnia 19 października 2017 r. odbyły się w naszej szkole pogadanki dla uczniów klas pierwszych na temat „Odpowiedzialność prawna nieletnich”.
Spotkania z młodzieżą prowadziła mł. asp. Pani Paulina Pająk.
Serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawe zajęcia, dzięki którym realizujemy na rzecz naszych uczniów działania wychowawczo – profilaktyczne.
Organizator: Panie psycholog Tatiana Zych i Danuta Snarska