SKKT PTTK

SZKOLNE KOŁO KRAJOZNAWCZO-TURYSTYCZNE PTTK

Logo

SKKT PTTK nr 76 istnieje w Śl.TZN od wielu lat. Wcześniej kołem zarządzał wspaniały nauczyciel, przewodnik beskidzki, turysta-przyrodnik oraz fotografik z zamiłowania – Śp. Henryk Matuszek, który organizował wycieczki, rajdy i wakacyjne obozy wędrowne dla młodzieży.

Od roku 2000 opiekunem koła jest Pani Angelika Felka.

Celem działalności koła jest propagowanie turystyki górskiej jako formy aktywnego spędzania czasu wolnego, propagowanie krajoznawstwa, organizowanie wycieczek turystyczno-krajoznawczych, organizowanie i uczestnictwo w rajdach, wycieczkach, konkursach, prelekcjach i imprezach na orientację.

UWAGA! REAKTYWACJA KOŁA PTTK

Po dwóch latach covidowej pandemii, po okresie obostrzeń i ograniczeń, członkowie naszego koła nareszcie wracają na szlak! Imprezy o charakterze krajoznawczo-turystycznym zorganizowane w ramach działalności koła, ich fotorelacje oraz krótkie opisy będą zamieszczane poniżej.

To, co najbardziej cieszy, to fakt, że wciąż zgłaszają się do nas osoby spragnione górskich wędrówek, a koło rośnie w siłę. W ostatnim czasie nasze szeregi zasiliło kilkoro uczniów - uchodźców z Ukrainy, dla których ten rodzaj turystyki to nowe doświadczenie. Chętni do zdobywania gór, zachwyceni ich pięknem młodzi ludzie mogą chociaż na chwilę uciec od dramatycznej wojennej rzeczywistości. Przy okazji integrują się z kolegami, poznając nasze zwyczaje i kulturę oraz szlifując polski język.

Wiele satysfakcji daje mi to, że praktycznie od zera tworzy się grupa chętna do uprawiania tego rodzaju aktywnej turystyki.

Na FB mamy własną, prywatną stronę poświęconą tej tematyce.

Zamieszczam tam relacje i zdjęcia z wyjazdów, ogłoszenia na temat imprez o charakterze turystyczno-krajoznawczym, promuję miejsca godne odwiedzenia, zamieszczam ciekawostki związane z krajową turystyką.

Osoby zainteresowane serdecznie zapraszam do przyłączenia się do nas zarówno na FB, jak i w realu. Czekamy na Was!

Opiekun SKKT PTTK – Angelika Felka (sala 2a)

 

ROK SZKOLNY 2023/2024

 

BESKID ŻYWIECKI – RACHOWIEC – 21 października 2023r.

Druga piesza wycieczka górska odbyła się 21 października br. Prognozy pogodowe nie zapowiadały najlepszych warunków, jednak – na szczęście - nie sprawdziły się. Dzięki temu mogliśmy podziwiać malownicze, wielobarwne krajobrazy oraz cieszyć się ciepłymi promieniami słońca. Szkoda, że frekwencja uczestników nie była wyższa. Była to być może jedna z ostatnich okazji, aby podziwiać polską złotą jesień na górskich szlakach Beskidu Żywieckiego.

Foto Foto Foto Foto

Foto Foto

 

BESKID ŚLĄSKI – STOŻEK WIELKI – 30 września 2023r.

Za nami pierwsza klubowa wycieczka w tym roku szkolnym. Tym razem wybraliśmy się na Stożek położony w Beskidzie Śląskim. Góry przywitały nas lekkim chłodem, potem deszczem. Piękne widoki, jesienna sceneria, wyśmienite nastroje - to nasza wycieczka w skrócie. Serdecznie witamy nowe twarze w naszym gronie, a w szczególności najmłodszych kolegów. Zapraszamy do wspólnego wędrowania!

Foto Foto Foto Foto

 

ROK SZKOLNY 2022/2023

W nowym roku szkolnym zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przyłączenia się do nas oraz do udziału w akcjach organizowanych w ramach działalności koła.

BESKID MAŁY – CZUPEL i MAGURKA WILKOWICKA – 4 marca 2023r.

Sezon górskich wycieczek uważam za otwarty! Tym razem się udało. Minęły anomalie pogodowe – powód odwołania naszego wyjazdu sprzed dwóch tygodni. Wybraliśmy się na Magurkę przez Czupel z Łodygowic, kończąc – a jakże – w znajomej i ulubionej pizzerii „Hawie”. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas pierwszych: 1AN, 1B oraz 1D, a także zaprzyjaźnieni Ukraińcy, którzy już nie uczęszczają do naszej szkoły. W dolinie, w Łodygowicach, skąd wychodziliśmy na szlak, było wietrznie i bez śniegu. Im wyżej, tym więcej oznak zimy. Zima w górach ma się dobrze! Wycieczka udana, pizza „zaliczona”. Nie obyło się bez przygód; to komunikacja zastępcza autobusem na kolejowej trasie Pszczyna – Bielsko-Biała. Niestety, spowodowało to opóźnienie naszych wycieczkowych planów. Ale cóż… każda wycieczka czegoś uczy.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

KONFERENCJA „BEZPIECZEŃSTWO NA SZCZYCIE 2023” – 12.01.2023r.

W ostatni piątek przed feriami w Katowicach odbyła się konferencja poświęcona bezpieczeństwu w górach i radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych, które mogą się przydarzyć każdemu turyście. W doborowym towarzystwie znanych alpinistów, GOPR-owców, przewodników oraz ludzi związanych z turystyką górską odbywały się panele dyskusyjne na temat nawigacji, sprzętu i wyposażenia, survivalu oraz zagrożeń występujących w czasie górskich wycieczek. Mogliśmy się dowiedzieć o skutkach hipotermii, jak zachować się, kiedy spotkamy w górach niedźwiedzia, jakie niezbędne rzeczy spakować do plecaka. Bardzo interesujące spotkanie, cenne wskazówki od doświadczonych ekspertów oraz szansa spotkania wybitnych himalaistów, którzy podzielili się swoim doświadczeniem z uczestnikami. Już nie możemy doczekać się następnej konferencji. Dziękujemy za zaproszenie!

Foto Foto Foto Foto

 

BESKID ŻYWIECKI – HALA BORACZA – 26 listopada 2022r.

Tym razem nasz wybór padł na łatwą, jak na tę porę roku i warunki na górskich szlakach, trasę w Beskidzie Żywieckim. To miejsce kultowe, w którym absolwenci, byli członkowie SKKT PTTK spędzali czas, relaksując się na naszych klubowych wycieczkach. Cudowne miejsce, skąd podziwiać można zjawisko „morza mgieł” – polecam. To także miejsce, które słynie z najlepszych w galaktyce jagodzianek. Nie można być tutaj i nie zjeść domowego wypieku jagodzianki, pysznego ciasta drożdżowego z ogromem jagodowego nadzienia…. Tak też zrobiliśmy. Pogoda nas nie rozpieszczała. Jednak pobyt w schronisku, jagodzianka, wspólnie spędzony czas oraz pobyt w restauracji w Milówce okraszony zwycięstwem reprezentantów Polski na Mundialu w pojedynku z Arabią Saudyjską (2:0) zrekompensowały wszelkie niedogodności. W doskonałych humorach wróciliśmy do domów.

Foto Foto Foto Foto

 

Marsze na Orientację „PIERWSZY ŚNIEG” – 19 listopada 2022r.

Dwoje członków koła, Anastazja oraz Paweł (uczniowie klasy 1D), wybrała się na „Spacerek po Beskidach” w poszukiwaniu „Pierwszego Śniegu”. Co ciekawe, śnieg już tam był, a oni startowali w pierwszych zimowych Marszach na Orientację. Z mapą w ręku szukali ukrytych w lesie punktów w okolicy Bielska-Białej, Wapienicy. Na miejsce dotarli z przygodami, ale zdążyli na czas, konkurencję ukończyli, po czym cali i zdrowi wrócili do domu. Świetnie poradzili sobie z dodatkowym zadaniem, czyli z dotarciem na czas do bazy STARTU w samodzielny, nieszablonowy sposób. Brawo! Słowa uznania dla Was!

Foto Foto Foto Foto

 

TURBACZ EXPEDITION: GORCE – TURBACZ – 8-9 października 2022r.

Jesień to czas górskich wędrówek. Szczególnie o tej porze roku góry prezentują się najpiękniej. Dla ekipy zaprzyjaźnionych zapaleńców zorganizowałam dwudniowy wyjazd w Gorce. Pogoda była wprost wymarzona. Cudownie przystrojone płaszczem wielobarwnych liści drzewa, ciepłe, otulające twarz promienie słońca, moc grzybów zachęcających do grzybobrania – oto, co dane nam było podziwiać. Kolejny szczyt do Korony Gór Polski zdobyty. Najwyższy szczyt Gorców, Turbacz. Przy okazji rodzinno - towarzyski PTTK-owski wyjazd. Nocleg w klimatycznym schronisku PTTK, polska złota jesień w pełnej krasie, wyborne towarzystwo – bezcenne.

Foto Foto Foto

 

Marsze Na Orientację „JESIEŃ Z KOMPASEM” – 1 października 2022r.

1 października grupa uczniów reprezentująca naszą szkołę oraz Koło PTTK wyruszyła w las w poszukiwaniu śladów jesieni. Mieli ze sobą mapę, busolę i kartę startową. Szukali punktów ukrytych w lesie, w jak najkrótszym czasie. Debiut wszystkich drużyn uważam za bardzo dobry, wszyscy uczniowie dotarli do bazy, nie zgubili się, a także osiągnęli zadowalające wyniki. Udział w Marszach na Orientację „Jesień z kompasem” wzięli: Anastazja 1D, Paweł 1D, Piotr 4EF, Dawid 4EF, Natalia 2G, Szymon 2G oraz Marek 3D.

Gratulacje!

Foto Foto Foto

 

ROK SZKOLNY 2021/2022

 

BABIA EXPEDITION: BESKID ŻYWIECKI – BABIA GÓRA – 27-28 sierpnia 2022r.

Górskie wędrówki przyciągają nie tylko uczniów, ale też nauczycieli i ich rodziny. Pierwszy taki wspólny wypad miał na celu zdobycie Diablaka, szczytu Babiej Góry (Beskid Żywiecki). Wyjazd zaplanowany na 27-28 sierpnia, po pewnych perypetiach i uszczupleniu ekipy, doszedł szczęśliwie do skutku. Pogoda nam sprzyjała, humory także. Szczyt Diablaka zaliczyliśmy i to najtrudniejszym szlakiem, Percią Akademików. Mieliśmy okazję podziwiać zachód słońca, „zlot czarownic” oraz uczestniczyć w ognisku z GOPR-owcami, na które zaprosił nas jeden z nich – Wojtek Kotarski, absolwent Śl.TZN oraz były członek naszego koła. Siedzieliśmy do późna w towarzystwie dzielnych ratowników, wysłuchując ich opowieści, a o świcie grupa „strongmen & strongwomen” stawiła się na szczycie Małej Babiej (Cylu), aby podziwiać wschód słońca. Wycieczka rewelacyjna, zespół fenomenalny, zabawne przygody. Już planujemy następną!

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

BESKID ŚLĄSKI – DĘBOWIEC, SZYNDZIELNIA, KOZIA GÓRA – 22 czerwca 2022r.

W ostatnią środę roku szkolnego, tuż przed wakacjami, odbył się 1. Górski Rajd Śl.TZN. W czasie, kiedy już mało kto myśli o nauce, po klasyfikacji rocznej, zebrała się prawie trzydziestoosobowa grupa uczniów z całej szkoły chętnych wyruszyć w góry. Propozycja trasy była następująca: Beskid Śląski (Dębowiec, Szyndzielnia, Kozia Góra). Przeszliśmy szlakiem ponad 20 kilometrów, zahaczając o trzy schroniska górskie. Wymaszerowaliśmy z Bielska-Białej Leszczyny, mijając po drodze Dębowiec, weszliśmy na Szyndzielnię, a potem zaliczyliśmy Kozią Górę. Zmęczeni, głodni, ale zadowoleni dotarliśmy do pizzerii „Hawa”. Pizza pierwsza klasa, pogoda fantastyczna, a widoki zachwycające. Rajd zakończył się dosłownie bombowo, po tym jak pociąg stał przez ponad godzinę w Czechowicach Dziedzicach, ponieważ na terenie dworca znaleziono niewypał. Byliśmy zmuszeni czekać, aż odpowiednie służby zabezpieczą teren i zezwolą na dalszą podróż.

Dziękujemy Pani M. Polak-Opałce za opiekę i towarzystwo.

Foto Foto Foto Foto

 

BESKID ŚLĄSKI – MALINOWSKA SKAŁA, SKRZYCZNE – 14 maja 2022r.

Kolejna górska wycieczka, tym razem Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – malowniczym szlakiem przez Malinowską Skałę. Nasza polsko – ukraińska drużyna wspierana przez Panią Magdalenę Polak-Opałkę oraz Pana Łukasza Pownuga dzielnie pokonała zaplanowaną trasę. Pogoda piękna, widoki przednie, a rekompensatą za pot i zmęczenie był relaks na tarasie schroniska, rześkie górskie powietrze, malownicze panoramy, i… przepyszne bułki z pieczarkami w Bielsku-Białej – najlepsze na świecie.

Foto Foto Foto Foto

 

BESKID ŚLĄSKI – KLIMCZOK – 23 kwietnia 2022r.

Kolejna udana wycieczka za nami. Pomimo niezbyt zachęcających prognoz, mieliśmy okno pogodowe, a nawet złapaliśmy pierwsze słoneczne promienie. Było cudnie! Grupa polsko-ukraińska weszła na szlak Beskidu Śląskiego. Młodzież z Ukrainy zachwycona, oni dopiero poznają piękno gór. Dla większości z nich to pierwsza górska wędrówka. Weszliśmy na szczyt Klimczoka, odwiedziliśmy osobliwe miejsce poniżej, otarliśmy się o schronisko (tłumy turystów!) i ruszyliśmy ze śniegowym poślizgiem do Bystrej. Niestety, „nasza” pizzeria „Hawa” była zamknięta! (Po raz pierwszy, odkąd organizuję wycieczki). Marnym erzatzem dla najgłodniejszych był hot-dog z „Żabki” i szybszy powrót do domu. Podczas wycieczki naszej grupie towarzyszyła Pani Magdalena Polak-Opałka.

Foto Foto Foto Foto Foto

 

BESKID MAŁY – CZUPEL i MAGURKA WILKOWICKA – 9 kwietnia 2022r.

Nareszcie, po długim pandemicznym bezruchu oraz izolacji, od kwietnia br. Dyrekcja szkoły zezwoliła na organizowanie wyjść i wycieczek przez nauczycieli. Na to czekaliśmy – członkowie szkolnego koła PTTK. Udało się zebrać grupę chętną na wędrowanie górskimi szlakami. Na początek Beskid Mały i trasa z Łodygowic przez Czupel – najwyższy szczyt tego pasma Beskidów – Magurkę Wilkowicką z finałem w Bystrej – naszej ulubionej pizzerii „Hawie”. Dystans około 25 km pokonała wspaniała ekipa, która nie przestraszyła się kiepskiej pogody i nie zgodziła na skrócenie trasy. Był z nami Vova z Ukrainy, dla którego była to pierwsza w życiu górska wędrówka. Czas pokazał, że chłopiec „załapał bakcyla” i odtąd wędruje z nami po szlakach górskich. Mieliśmy okazję doświadczyć kilku pór roku: przedwiośnia, zimowej, zamglonej scenerii oraz pierwszych oznak wiosny z pączkami bazi oraz forsycją włącznie. Można ten wypad podsumować krótko: niech żałują wszyscy ci, którzy nie chcieli lub nie mogli z nami pojechać.

Foto Foto Foto Foto Foto

 

stopka