Solidarni z Ukrainą

Dzień Dziecka dla uchodźców z Ukrainy

W piątek 02 czerwca 2023r. na terenie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach został zorganizowany Dzień Dziecka dla naszych najmłodszych gości z Ukrainy mieszkających na stałe w SSM „Ślązaczek”.

Uczniowie z Koła Wolontariatu  Śl.TZN wraz z opiekunami poprowadzili, w niedawno oddanej do użytku dzięki funduszom UNICEF tzw. „Strefie relaksu”, zajęcia artystyczne, które pozwoliły dzieciom wyrazić swoje przeżycia emocjonalne za pomocą środków artystycznych. Pod okiem nauczycieli oraz starszych kolegów powstawały różnorodne prace, a kolorowe farby i kredki były bardzo pomocne w uświadomieniu dzieciom ich potencjału twórczego oraz zdolności, wzmacniając jednocześnie poczucie własnej wartości. Wykonane prace dzieci mogły potem zabrać ze sobą do domu.

Po zakończeniu części artystycznej przyszedł czas na zajęcia sportowe zorganizowane na pobliskim boisku sportowym przez personel „Ślązaczka” . Pogoda dopisała, dzięki czemu dzieci mogły brać udział w różnorodnych grach i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Całą imprezę zakończyło wspólne grillowanie oraz wręczanie przygotowanych prezentów. Nasi goście otrzymali plecaki wraz z pozyskanymi z Miasta Katowice gadżetami, tj. kubki, kolorowe balony, breloczki, długopisy oraz słodycze.

To był wspaniały dzień nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców. Dorośli po raz kolejny zobaczyli, że ich pociechy są w Polsce radosne i bezpieczne, przez co choć na chwilę mogą zapomnieć o sytuacji kraju objętego wojną.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

„Czerwony busik” – pomoc dla Ukrainy

2 lutego 2023 naszą szkołę odwiedził specjalny gość – Pan Wojciech Biedacha. Na zebraniu Rady SU opowiedział o swojej działalności i ogromnej pomocy, której udziela potrzebującym z Ukrainy. Udziela jej już prawie cały rok, od pierwszych dni wojny. Co 3 tygodnie wyrusza z zapasami do strefy objętej działaniami wojennymi, z jedzeniem i artykułami higienicznymi (ze zbiórek) dla tych, którzy najbardziej ich potrzebują, a w drodze powrotnej przywozi ze sobą osoby szukające schronienia w Polsce.

Pan Wojciech Biedacha zwrócił się do nas z prośbą o zbiórkę żywności i najpotrzebniejszych artykułów, które zabierze ze sobą „czerwonym busikiem” podczas kolejnej podróży na Ukrainę. Najpotrzebniejsze artykuły to: żywność długoterminowa, np. kasza , makaron, konserwy; nawilżane chusteczki; świece – nowe oraz nadpalone, które zostaną przetopione na świece okopowe.

Akcja „Czerwony busik” odbyła się w lutym

Pomogliśmy realnie jeszcze raz tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Dziękujemy społeczności Śl.TZN za włączenie się do pomocy, a koordynatorom akcji: Pani Dyrektor Danucie Kleinert, opiekunom Samorządu Uczniowskiego za jej zorganizowanie.

Foto  Foto  Foto  Foto  Foto  Foto  Foto  Foto  Foto 

Przekazanie darów

Pan Wojciech Biedacha przekazał dary. Wyjazd był opóźniony ze względu na zmasowane działania wojenne, ale „czerwony busik” szczęśliwie dotarł do miejsca przeznaczenia.

Jeszcze raz dziękujemy za otwarcie serc!

Foto  Foto  Foto  Foto  Foto  Foto 

 

Podziękowanie

Podziękowanie

Mikołaj dla ukraińskich dzieci

6 grudnia mikołajowy orszak ze Śl.TZN zaskoczył swoimi odwiedzinami dzieci z Ukrainy zamieszkujące szkolne schronisko „Ślązaczek”.
Jakaż to miła niespodzianka, dziękujemy!

Śl.TZN deklarują solidarność z narodem ukraińskim! Nie możemy i nie chcemy być obojętni wobec grozy wojny i jej tragicznych skutków.

Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

 

 

Zaświadczenie o pomocy

Zaświadczenie

 

Wystawa „Kronika wojny w Ukrainie – 100. dzień”

Organizatorami wystawy są: Muzeum Śląskie w Katowicach, Stowarzyszenie Pokolenie i Fundacja "SAVE UA" w Katowicach. 

Wystawa "Kronika wojny w Ukrainie – 100. dzień" jest dostępna dla zwiedzających przez najbliższe 2 miesiące, codziennie między godziną 14:00 a 17:00.

Aleja Wojciecha Korfantego 3 przy katowickim rynku (dawna siedziba Muzeum Śląskiego).

Wstęp wolny.

Kontakt telefoniczny 505 942 191 oraz mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  (Elwira Osoba – Koordynator działań społecznych Muzeum Śląskiego, Pełnomocnik Stowarzyszenia Pokolenie ds. pomocy obywatelom Ukrainy).

 Wystawa Wystawa

 

Opis wystawy                      

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Dzień ten stał się cezurą, która diametralnie zmieniła spojrzenie na człowieka, naród, świat i bezpieczeństwo z tym związane.

Ale jedno się nie zmieniło, zobowiązania zawarte w hymnach narodowych, które wypełniamy: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”, „Nie umarła jeszcze Ukraina , ani chwała, ani wolność”.

Misją wystawy jest podniesienie świadomości obywateli, jak wojna wygląda naprawdę i jaki jest potencjał wzajemnej pomocy i współpracy. Obrazy tragedii manifestują sprzeciw wobec wojny w Ukrainie pokazują dramatyczną scenerię autentycznych chwil, niesłychanego okrucieństwa agresora i przeżyć Ukraińców w schronach z myślą przewodnią: „Uczymy się nie tylko, jak żyć ale i jak umierać” a realizując cele społeczno-charytatywne Stowarzyszenia Pokolenie „Pomoc Ukrainie – To jest też nasza wojna” przywracamy wiarę w człowieczeństwo
i szlachetność ludzkich serc.

W zadumie, w ciszy przerywanej alarmami przeciwlotniczymi i przejmującymi filmami, w niemal całkowitej ciemności, z latarką w ręku, pomiędzy barykadami, bronią i innymi rekwizytami wojennymi. Tak odbywa się zwiedzanie tej wystawy, najprawdopodobniej pierwszej
w Polsce, a na pewno  na Śląsku.

Sceneria bunkru, schronu, dźwięk alarmu bombowego - nie ma tutaj tylko pożywienia, wody, butli gazowej, ale namiastka tego, co przeżywają, co czują ludzie wojny w Mariupolu -  Маріуполь (obwód doniecki), Sumie – Суми (obwód sumski), Prypeciu – Прип'ять (obwód kijowski), Charkowie – Харків (obwód charkowski), Buczy – Буча, Mikołajowie – Миколаїв (obwód mikołajowski), Malinie - Малин ( obwód Żytomierski) , Kijowie - Київ,  Marjince - Мар'їнка (obwód doniecki), Irpieniu – Ірпінь (obwód kijowski) , we Lwowie – Львів (obwód lwowski) i innych miastach.

Co możemy zobaczyć i przeżyć wraz z bohaterami fotografii – ofiarami wojny, to: Ewakuacja cywilna przez rzekę Irpin. Czekający syn na przybycie karetki, aby ewakuować ojca w bezpieczniejsze miejsce. Mężczyznę niosącego starszą kobietę, gdy grupa ludzi idzie improwizowaną ścieżką utworzoną pod zbombardowanym mostem nad rzeką Irpin. Pożar budynków magazynowych farb i lakierów
w Sumach po ostrzale.

Jesteśmy także z modlącymi się żołnierzami ukraińskimi. Olena i Oleksandr właśnie zostali parą symbolizującą zwycięstwo miłości nad wojną. Wzięli ślub w okopach na froncie starć z Rosją. Te zdjęcia napawają niezwykłym ciepłem. Olena i Oleksandr, których widzicie na zdjęciach, są członkami Gwardii Narodowej Ukrainy i wzięli ślub już po wybuchu konfliktu – w okopach, bez garnituru czy białej sukni, a w mundurach. Nad ich głowami powiewa flaga Ukrainy, a oni składają sobie przysięgę ślubną. Oczywiście zaślubiny są w pełni ważne. Sakramentu na polu walki udzielił pop/duchowny/.

Wznosimy wraz z żołnierzami armii ukraińskiej ich flagę narodową w Prypeci. Patrzymy w oczy żołnierzowi ukraińskich sił granicznych
z działkiem przeciwpancernym w obwodzie charkowskim, widzimy Gwardię Narodową Ukrainy.

Widok kobiety przed swoim zniszczonym domem łamie serce, a łzy spływają po policzkach przy zabitej kobiecie w Buchy, grobie zbiorowym przy kościele św. Andrzeja, ukraińskim cywilu zabitym podczas rosyjskiego bombardowania Czernihowa, ratownikach niosących zwłoki znalezione pod gruzami w Małyniu.

I w  końcu Kijów – Hostomel.  Mriya An-225 „Mrija” (ukr. Ан-225 «Мрія», ukr. мрiя ’marzenie’; kod NATO: Cossack) – sześciosilnikowy samolot transportowy radzieckiej produkcji, pochodzący z biura konstrukcyjnego Olega Antonowa, zbudowany w zakładzie O.K. Antonowa w Kijowie; do 2022 największy i najcięższy samolot w historii lotnictwa, zniszczony na ziemi w czasie rosyjskiego ataku na port lotniczy Kijów-Hostomel. Zbudowano tylko jeden egzemplarz An-225, budowy drugiego nie ukończono. Mriya Lotnisko Antonow po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i Mrija. 3 kwietnia 2022r.

Kijów - Hostomel po bitwie 8 kwiecień 2022r. Mriya -  Lotnisko Antonow po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i Mrija.  50 dni oporu wobec okupantów: „Sen” nigdy nie umrze. To miejsce po okupacji rosyjskiej trudno rozpoznać. Uszkodzone lotnisko jest usiane zniszczonymi samolotami. Jedną z bolesnych strat jest ta z AN-225 Mriya  („Sen”). Największy i najpotężniejszy samolot transportowy na świecie ustanowił 240 rekordów świata. Ale „Sen” nigdy nie umrze.

 

PIKNIK – FESTIWAL WDZIĘCZNOŚCI „KOLORY ŻYCIA”

W imieniu Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie oraz Fundacji Onkologicznej Rakiety zapraszamy na Festiwal Wdzięczności „Kolory Życia” ukraińskich i polskich uczniów wraz z rodzicami.

Wdzięczność znaczy razem

Plakat Plakat 

Jedliście kiedyś tort z wątróbki? Albo ćwiczyliście w butach kangoo jumps? Może chcielibyście poćwiczyć z Mistrzem Europy w ju jitsu, albo sprawdzić, czy podoba Wam się karate? Na deser będzie można wziąć udział w kiermaszu ciuchów z marką Furelle, spróbować ręcznego malowania ubrań czy zrobić sobie piękne portretowe zdjęcie.

To wszystko w ramach wydarzenia „Kolory życia. Festiwal Wdzięczności”, które 22 maja odbędzie się w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny”.

Wiecie kto je organizuje? Wdzięczni uchodźcy z objętej wojną Ukrainy, którzy chcą podziękować Polakom za otwarte serca i domy.

W ramach wydarzenia z pomocą instytucji, firm, wolontariuszy polskich i ukraińskich będzie można w godz. 12 – 18 skorzystać w wielu atrakcji w kilku strefach:

Strefa Ciszy i Relaksu (m.in. spotkania z psychologiem, fotoportrety, czytanie polsko - ukraińskich bajek, spotkania z pisarzami z Ukrainy, rehabilitacja, samobadanie)
Strefa Mody (spotkania z projektantami, kiermasz, malowanie ubrań)
Strefa Aktywizacji (ekostoiska, tworzenie mini ogrodu, podstawy komunikacji polsko - ukraińskiej , pokazy pierwszej pomocy itp.)
Strefa Gastro (polsko - ukraińska kuchnia)
Strefa Dzieci (karate, malowanie twarzy, animacje polsko - ukraińskie)
Scena: występy, pokazy taneczne

To jednak nie koniec: w czasie wydarzenia Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach przekaże dwie karetki, które Fundacja Onkologiczna Rakiety zawiezie do Ukrainy w miejsca, które najbardziej ucierpiały z powodu działań wojennych. W materiały opatrunkowe wyposaży je Stowarzyszenie „Pokolenie”.

Na finał wszyscy zaśpiewają najbardziej znaną dziś ukraińską pieść „Czerwona Kalina” i posadzą przy Chacie z Kaliny „Krzew Pokoju”, czyli właśnie kalinę.

W czasie tego międzypokoleniowego i międzynarodowego spotkania będzie można kupić cegiełki Stowarzyszenia „Pokolenie”. Dochód zostanie przeznaczony na organizację polsko - ukraińskich wakacyjnych warsztatów dla dzieci. 

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Śląskiego

Organizatorzy: Fundacja Onkologiczna Rakiety, Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie,  Stowarzyszenie „Pokolenie” 

Współorganizatorzy: Furelle, NAH, Kreator Academy, eMKa Studio Fryzur, Stowarzyszenie Ekorozwój i Ochrona Lasów, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Fundacja Klinika Marzeń, Klub Karate Goliat, Egurrola Dance Studio Katowice, Foto Studio Pod Kasztanami, Wydawnictwo "Час Змін Інформ”, Amazonki, Piekarnia „Król”, Zespół Szkół Gastronomiczno-Usługowych im. M. Dąbrowskiej, 4Kids, Ludzie Mówią Różne Rzeczy, Stowarzyszenie Klub Śląskich Amazonek, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach, Park Śląski, Stadion Śląski, Bytom Smaki Ukrainy, Kangoo Club Bytom.

Вдячність означає разом

Чи їли ви колись торт з печінки? Або тренували в джамперах Kango Jumps? Можливо хочете потренуватись з Чемпіоном Європи з Джіу-Джитсу, також  перевірити можливо вам сподобається Карате. А на десерт можете взяти участь в розпродажі вбрання марки" Furelle", також спробувати  розмальовувати одяг або зробити красивий Фотопортрет.

Це все буде відбуватиметься в рамах події "Кольори життя. Фестиваль Подяки" 22 травня в Музеї "Górnośląski Park Etnograficzny"

Знаєте хто організує? Вдячні біженці з поглинутої війною України . Вони хочуть подякувати Полякам за їхні відкриті серця і помешкання.

 

Акцією за допомоги Організацій Фірм, Волонтерів Польських і Українських можна буде скористатись з 12:00 до 18:00 в різних зонах.

Зона "Тишини і Розслаблення"(зустріч з психологом, фотрпортрети, читання Польсько-Українських казок, зустріч з письменниками зУкраїни, реабілітація, самообстеження)
Зона Моди (зустріч з дизайнерами, ярмарка, розмальовування одягу)
Активна зона (еко пункти, висаджування міні - грядки, основи  польсько- українського спілкування, навчання з надання першої медичної допомоги, ітд.)
Гастрономічна зона (Польсько- Українська кухня)
Дитяча зона (Карате, розмальовування обличчя, анімації Польсько-Українські)
Зона Сцени ( співи, показ танців)

Це ще не кінець! В часі фестивалю Обласна Служба Швидкої Допомоги в місті Катовіце  (Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach) подарує 2 машини швидкої допомоги, які Fundacja Onkologiczna Rakiety відвезе в Українув місця які найбільше потерпіли від воєнної агресії, а щоб машини не їхали пустими, то Асоціація "Pokolenie" завантажить в них перев'язувальні  матеріали.

В Фіналі всі заспіваємо найвідомішу Українську пісню "Ой, у лузі червона калина", а під час співу біля будинку з Калини висадимо " Дерево Миру" тобто калину.

Під час цієї міжнародної зустрічі поколінь можна буде купити благодійні квитки Асоціації "Pokolenie". Дохід з яких буде переданий для організації літніх польсько українських дитячих  майстер - класів .

 

Почесний Патронат: Marszałek Województwa Śląskiego

Організатори: Fundacja Onkologiczna Rakiety, Górnośląski Park Etnograficzny в Хожові, Асоціація „Pokolenie"

Співорганізатори: Furelle, NAH, Kreator Academy, eMKa Studio Fryzur, Stowarzyszenie Ekorozwój i Ochrona Lasów, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Fundacja Klinika Marzeń, Klub Karate Goliat, Egurrola Dance Studio Katowice, Foto Studio Pod Kasztanami, Wydawnictwo "Час Змін Інформ”, Amazonki, Piekarnia „Król”, Zespół Szkół Gastronomiczno - Usługowych im. M. Dąbrowskiej, 4Kids, Ludzie Mówią Różne Rzeczy, Stowarzyszenie Klub Śląskich Amazonek, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach, Park Śląski, Stadion Śląski, Bytom Smaki Ukrainy, Kangoo Club Bytom

 

 

Bezpłatne zdjęcia dla uchodźców z Ukrainy

Informacja

Ogłoszenie Chorzowskiego Centrum Kultury o nauce języka polskiego dla Ukraińców

Podziękowanie

 

Podziękowanie

Podziękowanie

 

Akcja pomocowa

Ogłaszamy akcję pomocową – zbiórkę rzeczy dla osób potrzebujących z Ukrainy.

Termin składania darów do 11 marca br. na portierni w szkole. Dziękujemy!

Poniżej lista potrzebnych rzeczy

Lista

 

Foto Foto Foto Foto

stopka