PROJEKT „Zdalnie sterowana ręka”

PROJEKT „Zdalnie sterowana ręka” w ramach UNIJNEGO PROGRAMU „Leonardo da Vinci”
2009/2010 – 2011/2012

Koordynator projektu Pan Jarosław Kiszka, od strony merytorycznejProjekt "Zdalnie sterowana ręka" Pan Andrzej Gruszka i Pan Adam Iwański (część mechaniczna) oraz Pan Marcin Zarzycki (część elektroniczna i programowa)

Projekt – potocznie i roboczo nazywany „Ręka” – polegał na stworzeniu modelu wirtualnej i fizycznej ręki, czyli zbudowaniu robota pneumatycznego wraz z oprogramowaniem, przygotowaniu do jego fizycznej realizacji oraz opracowaniu koncepcji elektronicznego i komputerowego sterowania. Brały w nim udział – oprócz Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych i Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych z Katowic – szkoły z Francji, Rumunii i Turcji. Pomysłodawcami przedsięwzięcia byli uczniowie klasy kształcącej w zawodzie technik mechatronik Śl.TZN: Paula Jędruszczak, Adam Sochań i Bartosz Szczepanik (autorzy pierwszego projektu zdalnie sterowanej ręki stworzonego w programie Solid Edge).

 W ramach realizacji projektu odbyły się spotkania i wyjazdy robocze osób zaangażowanych w jego realizację:

  • w dniach 29.11.2010. – 02.12.2010.  gospodarzami były Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe,
  • w dniach 06.03.2011. – 11.03.2011. – Rumuni z Orsova, reprezentujący instytucję podobną do katowickiego Pałacu Młodzieży,
  • w dniach 03.04.2011. – 08.04.2011. – szkoła techniczna Lycee Henri Vincenot w Louhans (Francja)

Z początkiem roku szkolnego 2011/2012 RECAP (Remote Controlled Arm Project)  wkroczył w fazę końcową. We wrześniu 2011 roku miał miejsce roboczy wyjazd do Turcji – spotkanie w Beypazari: prezentacja dłoni, przedramienia, palców, prezentacje prototypów sterowania, przygotowanie do targów w Lyonie. Na międzynarodowych targach w marcu 2012 (Lyon) zaprezentowana została gotowa część mechaniczna i elektryczna. W czerwcu odbyło się spotkanie podsumowujące w Śl. TZN.Program "Zdalnie sterowana ręka"

Udział w projekcie przyniósł wymierne korzyści dla szkoły. Dzięki funduszom pozyskanym z programu Leonardo da Vinci na realizację projektu udało się zakupić 10 – stanowiskową wersję programu SolidWorks, wykorzystywaną na zajęciach projektowania 3D w klasach mechanicznych i mechatronicznych oraz program BascomAVR do zajęć programowania mikrokontrolerów w klasach elektronicznych i teleinformatycznych. Oprócz tego szkoła wzbogaciła się o stację lutowniczą, drukarkę laserową do obwodów drukowanych, programatorów mikrokontrolerów, płytki stykowe oraz różnego rodzaju elementy elektroniczne. Spotkania partnerskie posłużyły do wymiany doświadczeń technicznych i kulturowych. Ponadto, dzięki nawiązanej współpracy, grupy uzdolnionych uczniów miały możliwość odbycia praktyki zawodowej w Louhans.

 

Projekt "Zdalnie sterowana ręka" Projekt "Zdalnie sterowana ręka" Projekt "Zdalnie sterowana ręka" Projekt "Zdalnie sterowana ręka"
Projekt "Zdalnie sterowana ręka" Projekt "Zdalnie sterowana ręka" Projekt "Zdalnie sterowana ręka" Projekt "Zdalnie sterowana ręka"
Projekt "Zdalnie sterowana ręka" Projekt "Zdalnie sterowana ręka" Projekt "Zdalnie sterowana ręka" Projekt "Zdalnie sterowana ręka"

stopka