DYKTANDO ZIMOWE
Serwis edukacyjny dyktanda.pl zaprasza do wzięcia udziału w Dyktandzie Zimowym, które organizowane jest podczas przerwy od zajęć szkolnych.
Co można robić w domu podczas nadchodzących ferii? Na przykład wykazać się znajomością ortografii i oddać się rywalizacji o nagrody! Do wspólnej zabawy pod nazwą Dyktando Zimowe zachęca serwis internetowy Dyktanda.pl.
Ideą Dyktanda Zimowego jest dostarczenie uczniom oraz dorosłym, rozrywki połączonej ze zdobywaniem i utrwalaniem praktycznej wiedzy. Do tego dołączono pierwiastek rywalizacji o nagrody rzeczowe.
Dyktando Zimowe potrwa aż do końca ferii, czyli do 17 stycznia 2021 r. W tym czasie w portalu będą sukcesywnie pojawiać się następne dyktanda konkursowe. Łącznie przygotowano ich 100! Za uzupełnienie każdego dyktanda konkursowego użytkownik serwisu otrzyma punkty. Oceniana będzie liczba prawidłowych odpowiedzi oraz czas spędzony na rozwiązaniu dyktanda - im krótszy, tym lepiej.
Punkty będą sumowały się w rankingu, który wskaże laureatów. Nagrody rzeczowe trafią w ręce aż 20 uczestników! Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają zestawy LEGO oraz poduszeczki z oferty Relaksacyjne.pl. Nagrodami za uplasowanie się na miejscach 4-6 będzie książka oraz poduszka relaksacyjna. Z kolei uczestnicy, którzy uplasują się na miejscach 7-20, dostaną książki od sponsorów. Organizator postarał się o to, aby nikt nie został bez nagrody. Każdy, kto zdecyduje się wziąć udział w Dyktandzie Zimowym, dostanie miesięczny dostęp próbny do serwisu Legimi.
Dyktanda w serwisie Dyktanda.pl rozwiązuje się poprzez uzupełnianie wskazanego tekstu według zasad ortografii, wstawiając w poszczególne słowa prawidłowej formy zapisu głosek: u/ó, h/ch/ rz/ż. Duże zainteresowanie serwisem jednoznacznie wskazuje, że jest to wygodny i skuteczny sposób utrwalania zasad ortografii. Chętnie sięgają po niego zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i licealiści, a także dorośli.
Konkurs prowadzony jest w całości przez Internet, a uczestnictwo w nim jest bezpłatne. Zachęcamy do rejestrowania się w portalu Dyktanda.pl i do dołączania do wspólnej zabawy w ramach Dyktanda Zimowego.
Dołączyć do konkursu można pod adresem: https://dyktanda.pl/konkursy/dyktando-zimowe
KONKURS "KANGUR 2020"
Wojewódzki Konkurs Fotograficzny „100 lat temu na Śląsku”
Konkurs został zorganizowany przez Śląskiego Kuratora Oświaty w ramach kampanii prowadzonej z okazji obchodów 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich. Polegał na fotograficznej rekonstrukcji sceny z czasów jednego z powstań śląskich.
Grupa uczniów: Wojciech Gowarzewski, Bartosz Holeczek, Jakub Płuciennik, Dawid Sobień, Piotr Urbańczyk, Kamil Wojciechowski pod kierunkiem ks. Tomasza Kusza przygotowała fotografię, która została nagrodzona 3. miejscem.
Gratulujemy pomysłu i sukcesu!
![]() Oryginalna fotografia muzealna |
![]() Rekonstrukcja fotografii |
XVIII WOJEWÓDZKI KONKURS o UNII EUROPEJSKIEJ
XIV WOJEWÓDZKI KONKURS DRUŻYNOWY z CHEMII
KONKURS "O ZŁOTY INDEKS POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ"
LIGA Śl.TZN IT GRAND PRIX
W dniach 06 – 08. 04.2020. odbywały się rozgrywki w trzech etapach Ligi Śl.TZN IT GRAND PRIX, w których wzięło udział niespełna 100 uczniów.
Konkurs odbywał się w 100% zdalnie – bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem komputera lub smartfona z dostępem do sieci i miał charakter ligi, w której punkty były sumowane za udział w każdym etapie. Kierowany był do uczniów kierunków informatycznych i teleinformatycznych oraz dla pasjonatów IT z klas o innych zawodach. Miał wyłonić najbardziej zaangażowanych uczniów, którzy posiadają wiedzę wykraczającą poza program szkoły średniej, ale i wiedzą, jak ją wykorzystać. Dlatego możemy śmiało powiedzieć, że Śl. TZN są: szkołą sukcesów, szkołą marzeń, szkołą osiągnięć, szkołą dobrych praktyk.
MISTRZOWIE W Śl.TZN.
Konkurs w Śl.TZN wygrali uczniowie klas I – przy czym pozostali uczniowie również będą reprezentować szkołę w rozgrywkach regionalno/wojewódzkich.
GRATULUJEMY WSZYSTKIM! Dziękujemy za zaangażowanie, systematyczność oraz rozwiązywanie nieco trudnych łamigłówek IT.
Pełny ranking uczestników został wysłany na specjalną prośbę każdego uczestnika. Nie będzie publikowany.
SZCZEGÓLNE SŁOWA PODZIĘKOWANIA I UZNANIA kierujemy na ręce ORGANIZATORÓW: Pana Marka Smyczka, nauczyciela przedmiotów informatycznych, oraz iTst@rt
ELEKTRONIKA – BY ŻYŁO SIĘ ŁATWIEJ
Uczeń klasy III b, Bartosz Trefon, odniósł wielki sukces – jego projekt „Robot humanoidalny wielkości człowieka” zwyciężył w prestiżowym konkursie Elektronika – by żyło się łatwiej.
Finał III edycji Ogólnopolskiego Konkursu odbył się 5 marca 2020 na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Do konkursu zgłoszone zostało łącznie 70 projektów, wykonanych przez 107 osób, ale udział w finale konkursu wzięło 10 najlepszych prac. Uczestnicy konkursu prezentowali swoje projekty na żywo przed komisją złożoną z profesorów Politechniki Śląskiej oraz przedstawicieli marek Siemens i Kamami.
Robot powstał w 13 miesięcy, lecz należy tu doliczyć niecałe 2 lata na naukę i opanowanie programu CAD w takim stopniu, by móc najpierw zaprojektować całego robota. Celem projektu było doskonalenie swoich umiejętności i zdobycie cennego doświadczenia, ponieważ realizacja takiego projektu obejmuje prawie każdą dziedzinę techniki. Podczas jego wykonywania miałem styczność z elektroniką, mechaniką i drukiem 3D. Nauczyłem się również obsługi programów CAD i CAM, podstaw programowania Arduino w IDE w języku C++, a także obsługi obrabiarek CNC – tak swój udział w konkursie wspomina Bartek.
Efektem pracy jest robot, który posiada 25 serwomechanizmów, co oznacza 25 możliwości niezależnego ruchu. Może chwytać przedmioty w dłonie, reaguje na komendy wydawane głosem, wykonując polecenia, wydaje dźwięki w postaci ludzkiej mowy, jest w stanie wykonać ruchy takie same jak u człowieka (również gesty wymagające użycia poszczególnych palców).
Bardzo gorąco GRATULUJEMY!
II Międzyszkolny Konkurs Poetycki Poezji Kobiecej
9 marca 2020 roku uczniowie Śl.TZN uczestniczyli w II Międzyszkolnym Konkursie Poetyckim Poezji Kobiecej, zorganizowanym w Zespole Szkół nr 2 w Katowicach, pod patronatem Wydziału Nadzoru Edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach, Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. J. Lompy i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.
Naszą szkołę godnie reprezentowali:
Daniela Landowska z klasy III c – wierszem Małgorzaty Hillar „Ściana”, Eliza Kossowska z klasy III c – utworem Agnieszki Osieckiej „Jeżeli gdzieś jest niebo”, Joanna Piura z klasy II c – utworem Agnieszki Osieckiej „Ludzkie gadanie” oraz Kamil Olszak z klasy III g – wierszem Wisławy Szymborskiej „W biały dzień”.
Uczniowie po raz kolejny pokazali swoją wrażliwość poetycką i zdolności artystyczne. Wszystkie występy był na najwyższym poziomie, natomiast nagrodzeni zostali: Joanna Piura – III miejsce w kategorii poezja śpiewana i Kamil Olszak – II miejsce w kategorii recytacja.
Gratulujemy!!!
Opiekun: Pani Anna Zając
Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy
6 marca 2020 r. w historycznej Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbył się finał XXII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu były słowa: Czasy walki o wolność ojczyzny – pamiętać o nich czy odłożyć je do lamusa?
Naszą szkołę godnie reprezentował Michał Porzuc z klasy 3d, zdobywając wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Opiekun: Pani Anna Lorenc
XXVIII Ogólnopolski Konkurs Chemiczny
W dniu 29 lutego 2020 r. odbył się I etap XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego dla młodzieży szkół średnich, organizowany przez Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W zawodach wzięło udział 7 uczniów z klas 3c i 4c Śl.TZN.
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie: Czapura Łukasz – 4c, Ćwiertnia Jakub – 4c, Górecki Sebastian – 3c, Harazin Mikołaj – 3c, Macioszek Sebastian – 4c zakwalifikowali się do finału Konkursu Chemicznego, który odbędzie się 14 marca 2020 roku.
Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Opiekun: Pani Barbara Kuśka
Konkurs ELEKTRON
"FRASZKA" - wyniki
V Olimpiada Wiedzy Historycznej
W sobotę 4 stycznia 2020 roku w Liceum im. J. Słowackiego w Częstochowie odbył się etap okręgowy Olimpiady Wiedzy Historycznej Coptiosh. Reprezentantem naszej szkoły był uczeń klasy 2e Dominik Gwardzik. Niestety nie awansował do etapu centralnego. Gratulujemy postawy i życzymy powodzenia za rok.
XXIV Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności
W piątek 3 stycznia 2020 roku w CKZiU nr 1 w Gliwicach odbył się etap okręgowy XXIV Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Reprezentantem naszej szkoły był uczeń klasy 4fk Radosław Smolik. Na wyniki i informację o ewentualnej kwalifikacji do etapu centralnego musimy poczekać do końca stycznia. Trzymamy kciuki i ogromne gratulacje!
66 OLIMPIADA CHEMICZNA
31 stycznia i 1 lutego 2020 roku uczniowie Śl.TZN przystąpili do drugiego etapu 66 Olimpiady Chemicznej.
Miło nam poinformować, że Mikołaj Harazin z klasy 3c już po raz drugi zakwalifikował się do zawodów III stopnia, czyli finału, który odbędzie się 27 i 28 marca w Warszawie na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej i na Wydziale Chemicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Opiekun: Pani Barbara Kuśka
23 listopada 2019 roku pięciu uczniów Śl.TZN przystąpiło do pierwszego etapu 66 Olimpiady Chemicznej. Miło nam poinformować, że cała piątka, to znaczy: Mikołaj Harazin, Sebastian Górecki z klasy 3c oraz Łukasz Czapura, Jakub Ćwiertnia i Sebastian Macioszek z klasy 4c zakwalifikowali się do zawodów II stopnia, które odbędą się 31 stycznia – część teoretyczna i 1 lutego 2020 roku – część praktyczna.
Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Opiekun: Pani Barbara Kuśka
XLVI OLIMPIADA WIEDZY TECHNICZNEJ
Uczniowie Śl.TZN: Hubert Kulik, Jakub Kaszowski i Marek Wołowski zakwalifikowali się do zawodów II stopnia OWT, które odbędą się 8 stycznia 2020 roku w Chorzowie.
Gratulujemy i życzymy powodzenia!
List informacyjny