PROJEKT „Zdalnie sterowana ręka” w ramach UNIJNEGO PROGRAMU „Leonardo da Vinci”
2009/2010 – 2011/2012
Koordynator projektu Pan Jarosław Kiszka, od strony merytorycznej – Pan Andrzej Gruszka i Pan Adam Iwański (część mechaniczna) oraz Pan Marcin Zarzycki (część elektroniczna i programowa)
Projekt – potocznie i roboczo nazywany „Ręka” – polegał na stworzeniu modelu wirtualnej i fizycznej ręki, czyli zbudowaniu robota pneumatycznego wraz z oprogramowaniem, przygotowaniu do jego fizycznej realizacji oraz opracowaniu koncepcji elektronicznego i komputerowego sterowania. Brały w nim udział – oprócz Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych i Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych z Katowic – szkoły z Francji, Rumunii i Turcji. Pomysłodawcami przedsięwzięcia byli uczniowie klasy kształcącej w zawodzie technik mechatronik Śl.TZN: Paula Jędruszczak, Adam Sochań i Bartosz Szczepanik (autorzy pierwszego projektu zdalnie sterowanej ręki stworzonego w programie Solid Edge).
W ramach realizacji projektu odbyły się spotkania i wyjazdy robocze osób zaangażowanych w jego realizację:
- w dniach 29.11.2010. – 02.12.2010. gospodarzami były Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe,
- w dniach 06.03.2011. – 11.03.2011. – Rumuni z Orsova, reprezentujący instytucję podobną do katowickiego Pałacu Młodzieży,
- w dniach 03.04.2011. – 08.04.2011. – szkoła techniczna Lycee Henri Vincenot w Louhans (Francja)
Z początkiem roku szkolnego 2011/2012 RECAP (Remote Controlled Arm Project) wkroczył w fazę końcową. We wrześniu 2011 roku miał miejsce roboczy wyjazd do Turcji – spotkanie w Beypazari: prezentacja dłoni, przedramienia, palców, prezentacje prototypów sterowania, przygotowanie do targów w Lyonie. Na międzynarodowych targach w marcu 2012 (Lyon) zaprezentowana została gotowa część mechaniczna i elektryczna. W czerwcu odbyło się spotkanie podsumowujące w Śl. TZN.
Udział w projekcie przyniósł wymierne korzyści dla szkoły. Dzięki funduszom pozyskanym z programu Leonardo da Vinci na realizację projektu udało się zakupić 10 – stanowiskową wersję programu SolidWorks, wykorzystywaną na zajęciach projektowania 3D w klasach mechanicznych i mechatronicznych oraz program BascomAVR do zajęć programowania mikrokontrolerów w klasach elektronicznych i teleinformatycznych. Oprócz tego szkoła wzbogaciła się o stację lutowniczą, drukarkę laserową do obwodów drukowanych, programatorów mikrokontrolerów, płytki stykowe oraz różnego rodzaju elementy elektroniczne. Spotkania partnerskie posłużyły do wymiany doświadczeń technicznych i kulturowych. Ponadto, dzięki nawiązanej współpracy, grupy uzdolnionych uczniów miały możliwość odbycia praktyki zawodowej w Louhans.