W dniach od 23 kwietnia do 13 maja 2017 roku odbywało się w Dreźnie trzytygodniowe szkolenie AutoCAD & Inventor. Była to III edycja projektu „Zaawansowane Umiejętności Projektowania AutoCAD 3” (ZUPA 3) finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.
Koordynatorzy projektu z ramienia Śl.TZN – Pan Jarosław Kiszka i Pan Marcin Zarzycki.
Jesienią 2016r. odbyła się rekrutacja do projektu. Koordynatorzy i uczestnicy poprzedniej edycji na spotkaniu 13 X przedstawili kandydatom regulamin, informacje oraz zalety szkolenia i wyjazdu. Następnie przeprowadzono testy kwalifikacyjne: sprawdzający wiadomości i umiejętności zawodowe oraz kompetencje językowe. Do tegorocznego udziału w szkoleniu zakwalifikowało się 20 uczniów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych z klas kształcących w zawodach: technik elektryk, elektronik, mechanik, mechatronik, energetyk. Wyłoniona grupa odbyła dodatkowy kurs praktycznego posługiwania się językiem angielskim i językiem niemieckim, prowadzony przez nauczycieli naszej szkoły.
Wyjazd na kurs nastąpił 23 kwietnia 2017 roku. Uczniowie wraz z opiekunami: Panią Lindą Grabowską i Panem Marcinem Zarzyckim zakwaterowani zostali w drezdeńskim hotelu „Mezzaluna”. W pierwszym tygodniu szkolenie obejmowało kurs AutoCAD 2D – począwszy od prostych rysunków, szkiców technicznych urządzeń mechanicznych, aż po skomplikowany projekt płytki drukowanej. Drugi tydzień wypełniony był pracą w programie AutoCAD 3D. Ćwiczenia polegały na tworzeniu projektu elementów silnika w 3D z wykorzystaniem do tego miniaturowego modelu silnika oraz pomiarów dokonanych suwmiarką. W ostatnim tygodniu uczestnicy zapoznali się z funkcjami
i możliwościami programu Inventor oraz rozpoczęli pracę nad finalnym projektem, jakim było odwzorowanie w 3D samochodu produkowanego w Dreźnie – Melkusa RS 1000. Projekt ten był realizowany w dwóch grupach, a każda osoba z grupy była odpowiedzialna za wykonanie danej części samochodu. W ten sposób powstawały: silnik wraz z osprzętem, skrzynia biegów, układ kierowniczy, elementy nadwozia, wyposażenie wnętrza auta, elementy podwozia, itd.
Podsumowaniem szkolenia były prezentacje końcowe grup, w których zawarto informacje na temat wykonanego modelu oraz programu kulturowego realizowanego w czasie wolnym od zajęć.
Uczniowie otrzymali „EUROPASS – Mobilność” poświadczające udział w projekcie ZUPA 3 oraz certyfikaty „EU-Projects kompetencje profesjonalne i osobiste” wydane przez organizację przyjmującą, niemiecką firmę szkoleniową WBS TRAINING AG.
Nieodłącznym elementem wyjazdu jest realizacja programu kulturowego. Uczestnicy mieli okazję do zapoznania się z językiem, tradycją
i kulturą Niemiec. Grupa odbyła wiele bardzo interesujących wycieczek, między innymi do Muzeum Techniki, drezdeńskiego ZOO czy do fabryki Volkswagena, która aktualnie produkuje samochody elektryczne e-Golf. Wszyscy zachwycali się także zabytkami Starego Miasta.
W dniu 3 maja obchodzili Święto Konstytucji, a 8 maja – zakończenie II wojny światowej podczas zwiedzania Muzeum Historii Militarnej.
Zorganizowano ponadto zwiedzanie pięknego zespołu pałacowego w Pillnitz oraz Szwajcarii Saksońskiej (kurort Rathen), gdzie znajduje się imponujący Most Bastei.
Czas wolny uczniowie i nauczyciele spędzali aktywnie, grając w piłkę nożną, kręgle czy pływając na basenie. Szczególnie po zajęciach komputerowych relaks był wskazany.
W ciągu trzech tygodni uczniowie zdobyli znaczną, bardzo potrzebną wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie programów AutoCAD
i Inventor. Był to wspaniały i z pewnością niezapomniany czas dla wszystkich uczestników wyjazdu. Drezno jest doskonałym miastem do nauki i rozrywki zarazem.