WSPOMNIENIA ABSOLWENTÓW

 

Chcemy nasz ślad ocalić od zapomnienia…

Zainspirowani wiadomością e-mailową, otrzymaną od Pana Mirosława Charczyńskiego, proponujemy niniejszą stronę poświęcić wspomnieniom ABSOLWENTÓW Śl.TZN.

Serdecznie zapraszamy do współpracy i nadsyłania jakże cennych dla historii Szkoły informacji oraz – w miarę możliwości – zdjęć czy innych materiałów.

Za zgodą autorów, będziemy je publikować, by stworzyć wyjątkowy „pamiętnik” o historii „Śląskich”, jakich nie znamy lub o których wiemy zbyt mało.

Specjalny adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

NAJWSPANIALSZE LATA 

Z perspektywy 48 lat jestem przekonany, że lata 1966 do 1971 spędzone w murach monumentalnej szkoły Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych były najwspanialszymi latami mojego życia.
Do dziś spotykamy się w gronie absolwentów Vc wydziału mechanicznego z naszymi wychowawczyniami.

Pozdrawiam, Remigiusz Zawiązalec

 

„SKARABEUSZE”

Przeglądając „Wspomnienia” oraz monografie, wydane z okazji różnych jubileuszy Śl.TZN, nigdzie nie natknąłem się na wzmiankę o pierwszym w historii szkoły zespole „bigbitowym” o nazwie „Skarabeusze”. Zespół ten powstał w roku1967, a jego członkami byli: Jan Kopel (gitara solowa), Mirosław Charczyński (gitara rytmiczna), Jan Kwaśniewski (gitara basowa), Jacek Wysiecki (perkusja) i Tadeusz Żogała (instrument klawiszowy). Zespołem opiekował się mgr Przemysław Bachowski, nauczyciel, prowadzący także orkiestrę szkolną. Z zespołem śpiewał również Ireneusz Dudek (Shakin Dudi), późniejszy twórca festiwalu „Rawa Blues”.

„Skarabeusze”, obok występów na akademiach „ku czci”, wieczorkach tanecznych w świetlicy szkolnej i karnawałowych zabawach wydziałowych, występowali także w Tychach z zespołem „Passaty” oraz grali w szkole wraz z zespołem „Szafiry”. Zespół nagrywał piosenki w Polskim Radiu w Katowicach, wystąpił w TV Katowice z okazji Dnia Hutnika (1968 r.).

Z uwagi na to, że wszyscy członkowie zespołu (z wyjątkiem Irka Dudka) kończyli w 1968 r. naukę, „Skarabeusze” zakończyli swą działalność.

W załącznikach do wspomnień zamieszczam kilka zdjęć z tamtego okresu:

 Nagrywanie w radiu Nagrywanie w radiu

Występ w telewizji (zdjęcie zamieszczono w czasopiśmie „Ruch Muzyczny”) Występ w telewizji (zdjęcie zamieszczono w czasopiśmie „Ruch Muzyczny”)

Po występie (z mgr Bachowskim) Po występie (z mgr Bachowskim)

Na „luzie”, w parku Na „luzie”, w parku

Fragment listu, otrzymanego od Pana Bachowskiego w roku 1968

 

 

 

Fragment listu, otrzymanego od Pana Bachowskiego w roku 1968

 

  

 

Mirosław Charczyński, absolwent

 

 

stopka