Uroczystość upamiętniająca rok 1922

in Aktualności 2016/2017
Utworzono: 23 czerwiec 2017
Odsłony: 499

 

20 czerwca 2017r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej 95. rocznicę powrotu Górnego Śląska do Polski. To inicjatywa Jarosława Wieczorka, wojewody śląskiego oraz dr. Jarosława Szarka, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Tablica upamiętnia zbiorowy wysiłek Ślązaków na rzecz powrotu Górnego Śląska do Macierzy.

„Pamięci powstańców śląskich oraz działaczy narodowościowych, którzy swą pracą i ofiarą krwi przyczynili się do powrotu Górnego Śląska do Macierzy oraz śląskich rodzin, które przez pokolenia – pomimo germanizacji – zachowały polską kulturę, tradycję, język i miłość do Ojczyzny – Polski. Z nich wyszli dzielni patrioci i bohaterowie, którzy wywalczyli przez wieki oczekiwane połączenie z Ojczyzną” – napisano na tablicy w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Uroczystość upamiętniająca rok 1922

W uroczystości wzięli udział: podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN
w Katowicach oraz przedstawiciele władz, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie, dyrektorzy muzeów.

Wśród uczniów katowickich szkół nie zabrakło przedstawicieli Śl.TZNlicznej grupy młodzieży z pięciu klas pierwszych
z nauczycielami-opiekunami: Panią Ludmiłą Schopp, Panią Martą Łyczbą, Panią Iwoną Stańko, Panem Adamem Iwańskim i Panem Łukaszem Pownugiem.

List do uczestników uroczystości przysłał prezes IPN dr Jarosław Szarek. Pismo odczytał dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder. „Inicjatywa uczczenia wybitnych działaczy na rzecz polskości Śląska jest szczególnie ważna nie tylko dla IPN, ale dla całej społeczności regionu, którego związki z Polską zostały okupione wielką ofiarą” – napisał prezes Instytutu.

Wydarzenie uświetnił koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Uroczystości towarzyszyły także: wystawa dotycząca historii Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, pokaz zdjęć i eksponatów historycznych z okresu powstań śląskich oraz projekcja filmu „Encyklopedia Powstań Śląskich”. Pod pomnikiem Wojciecha Korfantego na pl. Sejmu Śląskiego złożono kwiaty. Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzenia gmachu Urzędu Wojewódzkiego wraz z przewodnikiem oraz lekcja historii prowadzona przez członków Stowarzyszenia Pro Fortalicjum z Piekar Śląskich.

Nasi uczniowie i nauczyciele po zakończeniu części oficjalnej i artystycznej udali się na zwiedzanie, zobaczyli gmach Urzędu Wojewódzkiego, Salę Sejmu Śląskiego, skarbiec oraz wystawę miejsc czynu powstańczego.

Uroczystość upamiętniająca rok 1922 Uroczystość upamiętniająca rok 1922 Uroczystość upamiętniająca rok 1922
Uroczystość upamiętniająca rok 1922 Uroczystość upamiętniająca rok 1922 Uroczystość upamiętniająca rok 1922
Uroczystość upamiętniająca rok 1922
Uroczystość upamiętniająca rok 1922 Uroczystość upamiętniająca rok 1922 Uroczystość upamiętniająca rok 1922 Uroczystość upamiętniająca rok 1922

 

 

 

Sponsorzy 85-lecia

85-lecie sponsorzy