Obchody Dnia Szwajcarskiego

in Aktualności 2016/2017
Utworzono: 01 marzec 2017
Odsłony: 711

Dzień Szwajcarski

Dnia 15.02.2017 roku odbył się w naszej szkole „Ein Tag in der Schweiz” / „Dzień Szwajcarski”.

Z tej okazji uczniowie wystroili szkołę w barwach narodowych Szwajcarii. Pojawiły się etykiety
w szwajcarskiej odmianie niemieckiego na drzwiach do sal lekcyjnych, flagi i liczne plakaty, promujące poszczególne kantony.

Ponad 50 talerzy ciast, upieczonych przez uczniów według tradycyjnych szwajcarskich receptur, czekało w holu na degustację. Głównymi hostessami zostały: Kinga Adamczyk z 1d, Ewa Mazur, Sandra Boryczka i Magdalena Gardwik z 1c oraz Kamila Wiśniewska z 1fk. Dekoracją ciast w formie flag i etykiet z nazwami niemieckimi zajęli się: Arkadiusz Wojtowicz z 4d, Karolina Manterys z 2c i Piotr Kliś z 2a.

Podczas przerw rozbrzmiewała muzyka szwajcarska (współcześni wykonawcy wraz z muzyką ludową). Oprawą muzyczną zajął się Adrian Bożek z 2a.

Klasy od 1 do 3 zaproszone były w dwóch turach do auli szkoły na krótką prelekcję dr Ewy Mazurkiewicz, pracownika Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego, która próbowała odczarować mit idylli i raju Szwajcarii.

Po wystąpieniu zaproszonego gościa zaprezentowano trzy najlepsze prace multimedialne uczniów w ramach konkursu „Meine kleine Schweiz”, zachęcające do zwiedzenia kantonów: Berno (autor: Adrian Bożek, 2a, 1. miejsce), Waadt (autor: Paweł Mrozik, 1g, 2. miejsce), Lucernę (autor: Weronika Zackiewicz, 1fk, 3. miejsce).

Laureatami konkursu wiedzy o Szwajcarii zostali: 1. miejsce – Anna Grossy z 1fk,  2. miejsce – Kinga Adamczyk z 1d, 3. miejsce – Aleksander Proboszcz z 2i i Paweł Tomaszewski z 4g.

Wręczono ponadto nagrody uczniom z najlepszymi wynikami za konkurs ogólnopolski „Łowcy Talentów Jersz – Deutschfreund 2016”. Zostali nimi: Kevin Kazibudzki (4. miejsce w województwie śląskim), Dawid Szyja (8. miejsce), Gabriel Skergeth (14. miejsce), Marcin Brzeziak (23. miejsce).

Prowadzącymi spotkanie w języku niemieckim byli: Kevin Kazibudzki z 3g oraz Gabriel Skergeth z 1e.

Nad całym przedsięwzięciem czuwały nauczycielki języka niemieckiego, Panie: wicedyrektor Anna Burdach, Anna Iwańska, Małgorzata Janiszewska, Izabela Kogut, Sylwia Możyłowska - Zając oraz Magdalena Szwedor.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom i zapraszamy w przyszłym roku!

Dzień Szwajcarski Dzień Szwajcarski Dzień Szwajcarski Dzień Szwajcarski Dzień Szwajcarski
Dzień Szwajcarski Dzień Szwajcarski Dzień Szwajcarski Dzień Szwajcarski Dzień Szwajcarski

Pełna fotorelacja w Galerii

Sponsorzy 85-lecia

85-lecie sponsorzy