ZAJĘCIA POZASZKOLNE W II SEMESTRZE 2016/2017 – WYJŚCIA I WYCIECZKI

   • Edukacja kulturalna (kino, teatr, koncerty, muzeum): 10 wyjść
   • Wycieczki naukowe: 25
   • Wycieczki turystyczno-krajoznawcze: 7
   • Wyjścia na zawody sportowe: 18
   • Konkursy, olimpiady: 27
   • Promocja szkoły: 11
   • Poczet sztandarowy: 1
   • Pielgrzymka maturzystów

 

USTROŃ POLANA 

21.06.2017r.  odbyła się wycieczka uczniów klasy 1a. Grupa pod opieką wychowawczyni Edyty Sawickiej oraz Ludmiły Schöpp pojechała do Ustronia Polany.
Po wjeździe kolejką linową na Czantorię spędziliśmy miłe 2 - 2,5 godziny na szczycie, opalając się i podziwiając widoki, bo pogoda była prześliczna.
Następnie czarnym szlakiem dotarliśmy na Małą Czantorię, gdzie znów zrobiliśmy odpoczynek. Dalej zeszliśmy szlakiem żółtym do Ustronia Zdroju. Cała trasa była niezbyt wymagająca, więc nie zmęczyliśmy się specjalnie.
Mieliśmy jeszcze czas na zjedzenie pizzy w Ustroniu, a potem pociągiem udaliśmy się w drogę powrotną do Katowic. Wycieczka była bardzo udana, wróciliśmy zdrowi, opaleni i zadowoleni.

Czantoria

 

DB CARGO POLSKA

31 maja 2017r. klasa 3g z Panem Adamem Iwańskim i Panem Danielem Sową była na Dniu Otwartym w DB Cargo Polska, firmie, z którą Śl.TZN współpracują i którą gościliśmy na Targach Pracy jesienią w naszej szkole.

DB Cargo Polsa DB Cargo Polsa DB Cargo Polsa
DB Cargo Polsa DB Cargo Polsa DB Cargo Polsa
DB Cargo Polsa

 

BRENNA

W dniach 31.05 – 2.06.2017r. klasa 2d z wychowawczynią Panią Ewą  Szynalską pojechała na wycieczkę do Brennej. Pierwszego dnia uczestnicy wycieczki zdobyli szczyt Błatnia. Drugiego dnia przemierzyli szlak u stóp Klimczoka, a wieczorem aktywnie wypoczywali na terenie ośrodka „Pod Świerkami”, integrując się, grając w gry zespołowe i biesiadując przy ognisku.

 

Brenna Brenna Brenna

Brenna Brenna Brenna

 

 

SAINT-GOBAIN

SAINT-GOBAIN

Dnia 8 czerwca 2017r. uczniowie klas 3i i 3g mieli możliwość zwiedzać znajdującą się w Dąbrowie Górniczej firmę SAINT-GOBAIN INNOVATIVE MATERIALS POLSKA SP. Z O.O.  

Firma zajmuje się obróbką „surowego” szkła oraz produkcją szyb samochodowych.

W ramach wycieczki uczniowie zapoznali się z historią i charakterystyką zakładu. Po prelekcji udali się na zwiedzanie całkowicie zautomatyzowanej i zrobotyzowanej linii produkcyjnej. Była to niezwykła okazja, aby wiedzę teoretyczną, zdobytą w szkole, skonfrontować z rzeczywistością.

Opiekunami grup byli: klasy 3i – Pani Magdalena Szwedor i Pan Daniel Sowa, klasy 3g – Pani Anna Iwańska oraz Pan Adam Iwański.

SAINT-GOBAIN SAINT-GOBAIN SAINT-GOBAIN
SAINT-GOBAIN SAINT-GOBAIN SAINT-GOBAIN

 

„Muzyka w muzyce” – NOSPR

W dniu 7 czerwca 2017r. uczniowie klas 2c, 2g, 2n pod opieką Pań: Agnieszki Pawlik, Marii Kwiatoń-Pięty, Magdaleny Szwedor  uczestniczyli w ostatnim koncercie edukacyjnym sezonu 2016/2017 z cyklu „Muzyka w muzyce”.

Program obejmował utwory: „Koncert fortepianowy G-dur (1931) cz. I Allegramente” Maurice’a Ravela, „Central Park in the Dark” Charlesa Ivesa, „Habanerę i Seguidillę” Carmen oraz „Marsz toreadora” z opery Carmen Georgesa Bizeta, fragmenty „Suity Carmen” Rodiona Szczedrina.

Orkiestrą dyrygował Yoshinao Kihara, a jako soliści wystąpili: Rozalia Kierc (fortepian), Katarzyna Ćwiek (mezzosopran) – Carmen i Paweł Trojak (baryton) – Toreador.

Zdecydowanie najbardziej spodobały się publiczności arie Carmen i Toreadora z opery Georgesa Bizeta. Dziękujemy muzykom za wrażenia artystyczne!

Czekamy na kolejny cykl koncertów po wakacjach.

Tymczasem informujemy, że 17 czerwca br. w NOSPR jest organizowany Dzień Otwarty.

Muzyka w muzyce - NOSPR

Muzyka w muzyce - NOSPR Muzyka w muzyce - NOSPR Muzyka w muzyce - NOSPR
Muzyka w muzyce - NOSPR Muzyka w muzyce - NOSPR Muzyka w muzyce - NOSPR

 

ZAWOJA i SŁOWACJA

W dniach 29 – 30.05.2017. uczniowie klasy 1b wraz z wychowawcą – Panią Sylwią Możyłowską-Zając oraz z Panią Dyrektor Anną Burdach uczestniczyli w wycieczce do Zawoi oraz na Słowację.

Pierwszego dnia rano wyruszyliśmy w kierunku Babiogórskiego Parku Narodowego, aby zdobyć szczyt „królowej Beskidów” – Babiej Góry. Marsz trwał około 5 godzin. Po zejściu udaliśmy się do ośrodka, aby tam zakończyć dzień przy wspólnym ognisku.

Drugiego dnia pojechaliśmy na Słowację, aby zwiedzić Demianowską Jaskinię Pokoju oraz Zamek Orawski. Do Katowic wróciliśmy w godzinach wieczornych.

Wycieczka była bardzo udana i będziemy ją mile wspominać.

Zawoja Zawoja Zawoja
Zawoja Zawoja Zawoja

 

 

ZWARDOŃ

W dniach 31 maja do 2 czerwca 2017r. uczniowie klasy 1g pod opieką wychowawcy – Pana   Daniela Sowy oraz Pani Magdaleny Szwedor uczestniczyli w wycieczce turystyczno – krajoznawczej do Zwardonia. Przez trzy pogodne dni uczniowie aktywnie spędzali czas. Pozostawili gwar miasta i elektronikę, by odpocząć na łonie natury i podziwiać piękno Beskidu Żywieckiego. W ramach wycieczki uczniowie zdobyli pobliskie szczyty, pokonali pieszo trasę Zwardoń – Koniaków, relaksowali się podczas saunowania i korzystania z basenu, a na wspólnym ognisku świętowali urodziny kolegi z klasy.

Dziękujemy za wspólne towarzystwo, miło spędzony czas i wszystkie wesołe momenty.

Zwardoń Zwardoń Zwardoń Zwardoń
Zwardoń Zwardoń Zwardoń Zwardoń

 

WĘGIERSKA GÓRKA

Klasa 1n pojechała na pierwszą (!) wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Węgierskiej Górki. Trzy dni (29 – 31 maja br.) minęły rekreacyjnie, miło i wesoło. Słoneczna pogoda sprzyjała pieszym wędrówkom głównym szlakiem Beskidów.

Wyjazd zorganizowała wychowawczyni, Pani Linda Grabowska; opiekunem była także Pani Iwona Stańko.

Węgierska Górka Węgierska Górka

 

AMERICAN CORNER

Dnia 25.05.2017r. klasa 2i z opiekunem, Panią Justyną Mazurek, odwiedziła American Corner – Centrum Kultury i Informacji Amerykańskiej w Katowicach.

Uczniowie uczestniczyli w wykładzie na temat historii Stanów Zjednoczonych oraz poznali najważniejsze symbole Ameryki. Następnie odbył się quiz sprawdzający znajomość przedstawionego wcześniej materiału w formie interaktywnej gry Kahoot. Uzupełnieniem informacji kulturowych były wiadomości na temat matury oraz studiowania w Stanach Zjednoczonych. Amerykański klimat wycieczki odzwierciedlały narodowe flagi USA i liczne gadżety.

American corner
American corner American corner American corner
American corner American corner American corner
American corner American corner American corner 

 

KINO NIEMIECKIE

25 maja 2017r. klasy 1b, 2n oraz chętni uczniowie z klas 1fk, 1e, 1n, 2i uczestniczyli w „Spotkaniu z Kinem Niemieckim”.

Młodzież miała okazję obejrzeć w niemieckojęzycznej wersji znany film „Toni Erdmann”. Obraz, wyreżyserowany przez Maren Ade, traktuje
o zagubionych relacjach miedzy ojcem i dorosłą córką z powodu jej pogoni za karierą zawodową.

Wyjście na projekcję w kinie „Światowid” zorganizowała Pani Magdalena Szwedor.

Kino niemieckie

PORANEK EDUKACYJNY – NOSPR

Dnia 24 maja 2017r. klasy 1a, 1n i 2ek wraz w wychowawczyniami wzięły udział w Poranku Edukacyjnym „Muzyka w muzyce”. Był to kolejny z cyklicznych koncertów symfonicznych w wykonaniu NOSPR dla młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich Katowic oraz okolicznych miast.

Uczniowie mieli okazję wysłuchać następujących utworów: Gustav Mahler – I Symfonia D-dur Tytan, część III, Francis Poulenc – Koncert na 2 fortepiany i orkiestrę cz. I i II, Tadeusz Baird – Suita Colas Breugnon na flet i orkiestrę smyczkową (Preludium, Taniec I, Taniec II 

i Postludium), Johann Sebastian Bach – Ricercar nr 2 z Musikalisches Opfer (opr. na orkiestrę symfoniczną - Anton Webern). 

Orkiestrą dyrygował Alexander Liebreich – dyrektor artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wspaniały koncert na dwa fortepiany zagrał niesamowity duet Lutosławski Piano Duo.

Kolejne utwory były przeplatane rysem historycznym mówiącym o kompozytorze, jego epoce, atmosferze, w jakiej powstawały dane arcydzieła, oraz wymowie ich przekazu.

Dla większości uczniów był to pierwszy kontakt z muzyką symfoniczną w tak pięknej sali koncertowej. Mamy nadzieję, że nie ostatni. Oby
w całej kakofonii dźwięków, jaka nas otacza, młodzi ludzie znajdowali chwile na posłuchanie jakże wspaniałej muzyki klasycznej.

Poranek edukacyjny NOSPR

„RODZINA WSPÓLNOTĄ STOŁU” – SEMINARIUM

Klasa 2c wraz z księdzem Piotrem Kędziorem uczestniczyła 24 maja 2017r. w seminarium pt. „Rodzina wspólnotą stołu”, w ramach obchodów X Metropolitalnego Święta Rodziny, które miało miejsce w hotelu „Katowice”.

Temat spotkania dotyczył budowania więzi w rodzinie podczas spożywania posiłku w gronie najbliższych. O zagadnieniu tworzenia wzajemnych relacji emocjonalnych, istotnych we współczesnym świecie, mówili zaproszeni goście, m.in. biskup z Togo, misjonarz z Peru, ojciec benedyktyn z Tyńca.

W harmonii z ideą przewodnią seminarium uczestników zaproszono do wspólnego posiłku.

Perła w koronie Perła w koronie Perła w koronie

KINO REGIONALNE

Członkowie i sympatycy Szkolnego Koła Krzewienia Kultury Śląska wybrali się 24 maja 2017r. do Centrum Sztuki Filmowej – kino „Kosmos” na projekcję filmu Kazimierza Kutza „Perła w koronie”.

Wyjście zorganizowały opiekunki KKKŚ,  Panie Ludmiła Schöpp i Edyta Sawicka.

 

 

Wyjazd do Ustronia

W dniach 21 – 23 kwietnia 2017r. miał miejsce wyjazd rekreacyjno-szkoleniowy Nauczycieli i Pracowników Śl.TZN. Pogoda była zmienna, jak w przysłowiu: „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. Grupa zagorzałych turystów, pod kierunkiem Pani Angeliki Felki, wybrała się mimo anomalii kapryśnej aury na Baranią Górę. Większość uczestników wybrała jednak wypoczynek w gościnnym pensjonacie „Zameczek” i spacery po okolicach Ustronia.

Dziękujemy Pani Barbarze Kuśce za zorganizowanie tradycyjnego wiosennego wyjazdu.

Wyjazd do Ustronia

 

Zwiedzanie Muzeum Śląskiego

4 kwietnia 2017r. klasy 1b i 2n oraz opiekunki, Pani Maria Kwiatoń-Pięta i Pani Magdalena Szwedor, zwiedziły siedzibę Muzeum Śląskiego, znajdującą się na terenie byłej kopalni „Katowice” w Strefie Kultury.

W salach wystawowych Muzeum Śląskiego, zaprojektowanego przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten, obejrzeliśmy stałe wystawy „Galeria sztuki polskiej 1800 – 1945”, „Galeria sztuki polskiej po 1945 roku”, „Galeria plastyki nieprofesjonalnej”, ciekawe „Laboratorium przestrzeni teatralnych” o najważniejszych dokonaniach teatru europejskiego od czasów antyku po współczesność oraz ekspozycje „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” i „Galeria śląskiej sztuki sakralnej” .

Najbardziej interesująca – naszym zdaniem – jest wystawa prezentująca historię Górnego Śląska, i ze względu na tematykę, i „techniczne” rozwiązania scenograficzne na miarę placówki muzealnej XXI wieku. Atrakcją dla uczniów była tzw. „Sala luster”.   

Wycieczka miała autentyczny charakter edukacyjny – umożliwiła młodzieży pogłębienie zarówno wiedzy o „Małej Ojczyźnie”, jak i dorobku artystycznym sztuki polskiej. W zbiorach Muzeum znajdują się dzieła „klasyki” malarstwa, m.in. Piotra Michałowskiego, Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, oraz sztuki współczesnej, np. Tadeusza Kantora, Władysław Hasiora, Zdzisława Beksińskiego czy Magdaleny Abakanowicz.   

Wycieczka muzealna do śląskiej placówki kultury jest naprawdę godna polecenia.

Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie

 

Wystawa „Body Wordls Vital”

Uczniowie klasy 2n wraz z wychowawczynią, Panią Magdaleną Szwedor, zwiedzili 22 marca 2017r. wystawę autorstwa dr Gunthera von Hagensa pt. „Body Wordls Vital”. 23 marca br. grupa 27 uczniów z różnych klas pod opieką Pani Aleksandry Kulik-Ciołki również wybrała się na reklamowany pokaz. Odczucia i wrażenia – mieszane…

„Ekspozycja dotyczy anatomii człowieka, w edukacyjny sposób prezentuje ludzkie ciała oraz instalacje multimedialne. Przedstawiając ludzki organizm w zdrowiu i chorobie, uświadamia, jak istotną kwestią dla każdego jest zdrowy styl życia”.

Wystawa „Body Wordls Vital” Wystawa „Body Wordls Vital”

„EUROPA POKOJU” – PAŁAC MŁODZIEŻY

Na zaproszenie Pałacu Młodzieży w Katowicach, w dniu 23 marca 2017r. uczniowie klasy 3g wraz z Panią Anną Światłoń uczestniczyli
w spotkaniu edukacyjnym pt. „Europa pokoju”. Wysłuchali wykładu na temat historii i problematyki współczesnych migracji oraz obejrzeli film dokumentalny „Sonita” o pakistańskiej raperce emigrującej z niespokojnej ojczyzny i regionu świata. Spotkanie wzbogacił także występ chóru „Gospel” z Pałacu Młodzieży.

Wycieczka zorganizowana została w ramach edukacji obywatelskiej i działalności Szkolnego Klubu Europejskiego.

Europa Pokoju - Pałac Młodzieży Europa Pokoju - Pałac Młodzieży Europa Pokoju - Pałac Młodzieży Europa Pokoju - Pałac Młodzieży
Europa Pokoju - Pałac Młodzieży Europa Pokoju - Pałac Młodzieży Europa Pokoju - Pałac Młodzieży Europa Pokoju - Pałac Młodzieży

„Muzyka w muzyce” – NOSPR

15 lutego 2017r., w samo południe, uczniowie naszej szkoły (tym razem klasy: 1b, 1c, 1g oraz 2d) po  raz kolejny uczestniczyli
w niezwykłym koncercie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

W programie znalazły się następujące utwory: Johann Sebastian Bach „Gawot z VI Suity angielskiej d-moll”, Sergiusz Prokofiew „I Symfonia D-dur Klasyczna op.25”, Edward Elgar „Wariacje Enigma op. 36”, Igor Strawiński „Pietruszka. Obraz I – Jarmark zapustny”. Orkiestrą dyrygował Edward Farmer.

Przewodnia myśl cyklu poranków edukacyjnych – „Muzyka w muzyce” – podkreśla, że kompozytorzy często znajdowali inspirację w muzyce już istniejącej. Koncert ten z pewnością i nas zainspiruje do indywidualnego, bliższego poznawania muzyki klasycznej…

Koordynator wyjść do NOSPR-u: Pani Anna Zając

Wycieczka do NOSPR Wycieczka do NOSPR Wycieczka do NOSPR
Wycieczka do NOSPR Wycieczka do NOSPR Wycieczka do NOSPR
Wycieczka do NOSPR Wycieczka do NOSPR Wycieczka do NOSPR
Wycieczka do NOSPR

ZAJĘCIA POZASZKOLNE w I semestrze 2016/2017 – WYJŚCIA I WYCIECZKI

Bilans wyjść i wycieczek za I semestr roku szkolnego 2016/2017 przedstawia się następująco:

   • Edukacja kulturalna: kino – 15 wyjść, teatr – 5 wyjść, koncerty – 6 wyjść, muzea – 3 wyjścia
   • Wycieczki naukowe: 30
   • Wycieczki turystyczno-krajoznawcze: 12
   • Zawody sportowe: 10
   • Konkursy, olimpiady: 8
   • Promocja szkoły: 3
   • Poczet sztandarowy: 1

 

Muzeum – Izba Pamięci Kopalni Wujek

13 grudnia 2016 roku, w 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, klasy 2i i 2g z wychowawcami, Panią Ewą Wandzioch
i Panem Grzegorzem Pinkowskim, udały się do Muzeum – Izby Pamięci Kopalni Wujek w Katowicach.  Placówka działa w ramach Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności i jest poświęcona pamięci pacyfikacji kopalni, jaka miała miejsce 16 XII 1981 roku. Mieści się w budynku dawnego kopalnianego magazynu odzieżowego, który stał się świadkiem śmiertelnych strzałów do górników KWK „Wujek”.

Pod znajdującym się nieopodal Pomnikiem Krzyżem upamiętniającym ofiary tragedii uczniowie złożyli wieniec, zapalili 9 symbolicznych zniczy
i uczcili chwilą ciszy zamordowanych górników.

W ramach zwiedzania muzeum młodzież z zainteresowaniem wysłuchała relacji Pana przewodnika – świadka wydarzeń w KWK „Wujek”. Następnie obejrzała dwa filmy dokumentalne: „Życiorys z bliznami” Agnieszki Świdzińskiej i „Czarne serce” w reżyserii Bogusława Tracza. Spotkanie zakończyło podziwianie eksponatów, spośród których największe wrażenie zrobiły makieta ukazująca kopalnię podczas strajku
i pamiątki z okresu stanu wojennego.

W sprawozdaniach z wycieczki uczniowie napisali, że mieli okazję zetknąć się z prawdziwą historią „ojców i dziadków”, która skłania do refleksji o dramatycznej rzeczywistości stanu wojennego i złożenia hołdu górnikom broniącym wolności i praw obywatelskich.

KWK Wujek KWK Wujek

KONCERT w NOSPR

14 grudnia 2016 roku uczniowie czterech klas uczestniczyli w poranku edukacyjnym z cyklu „Muzyka w muzyce” w przepięknym gmachu NOSPR w Katowicach.

Na program koncertu symfonicznego złożyły się utwory: „Uwertura Leonora III” Ludwiga van Beethovena, „Wariacje na temat rococo” na wiolonczelę i orkiestrę Piotra Czajkowskiego i „Krzesany” Wojciecha Kilara. Orkiestrą dyrygował Filip Paluchowski, jako solista wystąpił 13-letni muzyk Krzysztof Michalski, który grał na wiolonczeli.

„Przygoda” z muzyką poważną dostarczyła wielu wrażeń artystycznych. Szczególnie spodobał się poemat choreiczny W. Kilara, w którym kompozytor wykorzystał motywy „góralszczyzny”. Przed koncertem młodzież miała okazję zwiedzić nowoczesne wnętrze NOSPR-u, zaprojektowane przez Tomasza Koniora, a następnie – podziwiać Wielką Salę Koncertową i jej wspaniałą akustykę autorstwa Yasuhisa Toyoty.

Wyjście w ramach edukacji muzycznej zorganizowała Pani Anna Zając.

W imieniu uczniów i nauczycieli-opiekunów dziękujemy za miły „prezent” świąteczny!

Koncert w NOSPR Koncert w NOSPR Koncert w NOSPR Koncert w NOSPR
Koncert w NOSPR Koncert w NOSPR Koncert w NOSPR Koncert w NOSPR

BROWAR KRÓLEWSKI w Tychach

8 grudnia 2016 roku klasa 3c z okazji dnia św. Mikołaja pojechała na wycieczkę edukacyjną do Browaru Królewskiego w Tychach.

W kinie Muzeum Browaru obejrzeliśmy film historyczny. Jako chemików zainteresował nas proces warzenia piwa i koncepcja technologiczna tego procesu. Zwiedziliśmy starą i nową część browaru oraz rozlewnię i pakownię.

Po browarze oprowadzali nas Pani przewodnik oraz Pan Grzegorz Palka, absolwent Śl.TZN, pracujący w przedsiębiorstwie jako Główny Piwowar. Wycieczkę naukową zorganizował nasz wychowawca, Pan Krzysztof Stachurka, opiekunem była również pani Barbara Kuśka.

Wyjazd bardzo nam się podobał, produkcja piwa nie jest taka prosta, jak by się wydawało. Czekamy na kolejne wycieczki edukacyjne – następnym razem planujemy odwiedzić fabrykę czekolady!

(Relacja uczennicy klasy 3c, Alicji Kaufmann)

Browar Królewski w Tychach Browar Królewski w Tychach Browar Królewski w Tychach
Browar Królewski w Tychach Browar Królewski w Tychach Browar Królewski w Tychach

WYKŁAD - "ETYKA SŁOWA"

W dniu 12.12.2016. przedstawiciele klas II wzięli udział w wykładzie prof. Aleksandry Niewiary (Uniwersytet Śląski) z cyklu „Etyka słowa”. Wykład dotyczył polskiego savoir-vivre'u.
Organizator wyjścia: Pani Joanna Haśnik
Etyka Słowa - wykład Etyka Słowa - wykład
 

Stacja Uzdatniania Wody w Dziećkowicach

Klasa IVf  1 grudnia 2016 roku zwiedziła w ramach zajęć praktycznych z ochrony środowiska Stację Uzdatniania Wody w Dziećkowicach. Wycieczkę naukową zorganizowała Pani Joanna Romanek.

 

EDUKACJA TEATRALNA – przedstawienie „Dziady” 

W dniach 24 XI oraz 29 XI 2016 klasy drugie były w Teatrze Śląskim na spektaklu „Dziady”, wyreżyserowanym przez Krzysztofa Babickiego.

Młodzież miała okazję zobaczyć narodowy dramat autorstwa Adama Mickiewicza w „klasycznej oprawie”, zagrany przez doborowy zespół aktorów, m.in. Grzegorza Przybyła w roli Gustawa-Konrada, Wiesława Sławika, który wcielił się w cynicznego Senatora, Violettę Smolińską jako cierpiącą matkę – Panią Rollison, Andrzeja Warcabę w doskonałej kreacji Guślarza-Księdza Piotra.

Wyjście, zorganizowane przez Panią Annę Zając, dostarczyło uczestnikom wielu wrażeń artystycznych. Pozwoliło również na połączenie programowego materiału nauczania (lektura obowiązkowa na maturze) z doświadczeniem estetycznego kontaktu młodego widza z żywą sztuką sceniczną.

Edukacja teatralna

 

EDUKACJA FILMOWA I OBYWATELSKA

Wołyń

17 XI 2016 klasy trzecie i czwarte obejrzały wstrząsający film pt. "Wołyń' w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Wymowna cisza, głębokie milczenie... po seansie. Widza nurtuje refleksja o nieludzkich czynach tragedii "rzezi wołyńskiej". Wyjście na projekcję do kina CINEMA CITY zorganizowała Pani Magdalena Jawoszek, opiekunami klas byli wychowawcy.

 

MUZEUM ŚLĄSKIE W KATOWICACH 

8 listopada br. klasa 1fk pod opieką prof. Marzeny Pilch miała okazję zwiedzić nowy kompleks budynków Muzeum Śląskiego w Katowicach znajdujący się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego.Bogactwo zbiorów i różnorodność ekspozycji dała młodzieży możliwość pogłębienia wiedzy o dziedzictwie regionu, dynamice jego dziejów, wielokulturowości i wiodącej roli przemysłu, przy jednoczesnym uznaniu jego dorobku intelektualnego i artystycznego.

 

Wycieczka  

 

Kompostownia Odpadów Komunalnych w Katowicach

W dniu 3 listopada 2016 roku klasa IVf uczestniczyła w wycieczce naukowej do Kompostowni Odpadów Komunalnych w Katowicach, którą zorganizowała Pani Joanna Romanek. Przyszli technicy ochrony środowiska odbyli w zakładzie poglądowe zajęcia związane z kierunkiem kształcenia.

Wycieczka do kompostowni odpadów komunalnych Wycieczka do kompostowni odpadów komunalnych Wycieczka do kompostowni odpadów komunalnych

 

PLANETARIUM ŚLĄSKIE 

21 X 2016 – klasa 2d – organizator Pani Anna Komoniewska
Nauka przez obserwację od najlepszych w swojej dziedzinie? Oczywiście! Uczniowie klasy 2d mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat astronomii. Kilkugodzinny seans w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika na temat ruchu ciał niebieskich, budowy Układu Słonecznego oraz wzajemnego oddziaływania planet wewnątrz niego, galaktyki, a także ruchu obrotowego Ziemi wywarł pozytywne wrażenie na każdym z uczestników oraz zafascynował nauką o Wszechświecie.

Nie był to pierwszy wyjazd uczniów Śl.TZN i z pewnością nie ostatni… 

  

ŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI 

15 X 2016 – w katowickim święcie nauki uczestniczyła klasa 1fk pod opieką Pani Joanny Romanek

Śląski Festiwal Nauki Śląski Festiwal Nauki Śląski Festiwal Nauki

 

KRAKÓW – Instytut Goethego 

13 X 2016 – w grach i animacjach językowych wzięła udział grupa uczniów klas II pod kierunkiem Pani Małgorzaty Janiszewskiej.

 

FCA POLAND 

Dawna Fabryka Fiata – 4 X 2016
Na wycieczkę pojechali uczniowie klasy 4g, członkowie Stowarzyszenia SIMP. 
Mieli możliwość zobaczyć produkcję takich samochodów, jak Lancia oraz Fiat 500. Zwiedzili prawie całą fabrykę, poza lakiernią. 

Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie SIMP, opiekunami były Panie: Linda Grabowska i Iwona Stańko.

 

ŁAZISKA GÓRNE 

28 IX 2016
Najstarsza klasa energetyków – 4n – odbyła poglądową lekcję w Elektrowni.
Wyjazd zorganizował Pan Mariusz Świerczyński.

 

INSTYTUT FIZYKI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO 

16 IX  2016
W zajęciach warsztatowych „OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI” uczestniczyły klasy: 1b, 1f, 2b i 3b. Organizatorką wycieczki naukowej była Pani Marzena Pilch.

 

2018.04.25

ZŁOTY MEDALISTA ICYS 2018

Z wielką radością i dumą informujemy o ogromnym sukcesie JAKUBA KASZOWSKIEGO, który uhonorowany został ZŁOTYM MEDALEM na XXV Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2018 w Belgradzie.
Czytaj więcej...
2018.05.04

ZŁOTY MEDAL 2018

Miło poinformować, że według najnowszego rankingu szkół średnich przygotowanego przez portal WaszaEdukacja.pl Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe – Technikum nr 17 zajęły 1. miejsce wśród najlepszych techników w Katowicach oraz 5. miejsce w Polsce. Zostaliśmy uhonorowani „ZŁOTYM MEDALEM” 2018
Czytaj więcej...
2018.04.08

BIEG ZWYCIĘSTWA

Dla uczczenia 100-lecia Niepodległości Polski oraz biegu apostołów do pustego grobu po Zmartwychwstaniu Pańskim w niedzielę 08 kwietnia 2018r. odbył się Bieg Zwycięstwa – Pierwszy Bieg Wielkanocny.
Czytaj więcej...
2018.23.02. – 17.02

Projekt w Lile

W dniach 17.02. do 23.02.2018. odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu polsko - niemiecko - francuskiej wymiany „Technika a zrównoważony rozwój”. Uczestnicy projektu udali się na warsztaty do francuskiego Lille.
Czytaj więcej...
2018.01.10

„ZŁOTE TECHNIKUM”

Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe – Technikum Nr 17 w Katowicach. 22 miejsce w Polsce, 3 miejsce w województwie śląskim, 1 miejsce w Katowicach
Czytaj więcej...
2017.11.30

List Intencyjny

Instytut Elektroniki Politechniki Śląskiej i Śl.TZN podpisały LIST INTENCYJNY o współpracy dydaktycznej
Czytaj więcej...
2017.09.20

ZIT - Projekt

Remont i modernizacja oraz wyposażenie laboratoriów dydaktycznych i pracowni do kształcenia zawodowego w Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach
Czytaj więcej...
2016.12.01

Szkolenia Otwartych Szans

Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe realizują Projekt "SOS Szkolenia Otwartych Szans" dofinansowany z Funduszy Europejskich
czytaj więcej...
stopka

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 

 1. Serwis korzysta z plików cookies.

 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

 3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.

 4. Pliki cookies wykorzystywane są w następujących celach:

  1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;

  2. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;

  3. określania profilu użytkownika w celu wyświetlania mu dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych, w szczególności sieci Google.

 5. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

 6. Oprogramowanie do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać zmiany ustawień w tym zakresie. Przeglądarka internetowa umożliwia usunięcie plików cookies. Możliwe jest także automatyczne blokowanie plików cookies Szczegółowe informacje na ten temat zawiera pomoc lub dokumentacja przeglądarki internetowej.

 7. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.