WYDARZENIA DLA UCZCZENIA 100. ROCZNICY POWSTAŃ ŚLĄSKICH
- KOBIETY w POWSTANIACH ŚLĄSKICH
11 grudnia 2019 roku na zaproszenie Pań Joanny Suter-Chmielewskiej, Anny Świałoń i opiekunek KKKŚl Pań Edyty Sawickiej i Ludmiły Schöpp odwiedziła Śl.TZN Pani dr hab. Aleksandra Skrzypietz z wykładem: Udział kobiet w Powstaniach Śląskich.
W imprezie wzięły udział klasy: 2fk, 3n, 4b.
Dziękujemy za interesujący wykład.
WYSTAWA „Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku”
Rola kobiet w powstaniach i wydarzeniach okołoplebiscytowych jest praktycznie nieznana. Dlatego to właśnie kobietom poświęcona została najnowsza wystawa w Muzeum Śląskim, którą członkowie i sympatycy Szkolnego Klubu Europejskiego zwiedzili 26 listopada 2019 r.
Kobiety walczyły z bronią w ręku, kopały okopy, organizowały pomoc rannym, były kurierkami, tłumaczkami, obsługiwały telefony i telegrafy. Były niezwykle odpowiedzialne i zdyscyplinowane, a także zachowujące spokój i zimną krew.
Kobiety na froncie brały udział w transportach broni, kopaniu okopów, działały w wywiadzie. Prowadziły kantyny, kasyna czy kuchnie polowe. Pełniły też funkcję tłumaczek. Szyły sztandary, opaski powstańcze oraz przygotowywały lniane koszule dla poległych.
Kobiety w powstańczym szpitalu były sanitariuszkami i pielęgniarkami.
Kobiety w powstańczym sztabie pracowały w kancelariach, stenografując, sporządzając pisma czy protokoły, a także obsługując telefony i telegrafy.
Kobiety w akcji plebiscytowej prowadziły aktywną działalność agitatorską, namawiając do udziału w głosowaniu, roznosząc materiały propagandowe czy rozlepiając plakaty. Sprawdzały listy wyborców i kontrolowały, by nie wpisywano na nie „martwych dusz”. Przyjmowały na dworcach emigrantów, którzy przyjeżdżali na głosowanie, i organizowały dla nich wyżywienie i noclegi. Dyżurowały przy urnach wyborczych i umożliwiały oddanie głosu osobom chorym, niepełnosprawnym czy starszym.
- KONKURSY
- SPEKTAKL „Tu rodziła się Polska”
8 XI, 10 XI, 12 XI miały miejsce uroczyste obchody w Śl.TZN, kościele NSPJ OO. Oblatów i Domu Kultury w Bielszowicach.
We współpracy Śl.TZN i ZSO z Rudy Śląskiej młodzież pod kierunkiem Pani Anny Morajko – Fornal, Pani Danuty Kleinert, ks. Tomasza Kusza i Pana Pawła Zygmunta zaprezentowała spektakl w hołdzie bohaterom Powstań Śląskich.
- SESJA POPULARNONAUKOWA
6 XI Koło Krzewienia Kultury Śląska Śl.TZN zorganizowało sesję poświęconą Powstaniom Śląskim, połączoną z konkursem.
Powstania Śląskie były niezwykłym zrywem mieszkańców Śląska, którzy opowiedzieli się za polską tradycją, kulturą i tożsamością, deklarując swoje przywiązanie do odradzającej się Ojczyzny.
- WYSTAWA „POWSTANIA ŚLĄSKIE”
XI W holu Śl.TZN zaprezentowano wystawę, która towarzyszyła rocznicy Powstań Śląskich, w ramach innowacji pedagogicznej.
- II BIEG ZWYCIĘSTWA
9 VI dla upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego Śl.TZN, X LO oraz Parafie Opatrzności Bożej w Zawodziu i Najświętszego Serca Jezusa Misjonarzy Oblatów na Koszutce zorganizowały II BIEG ZWYCIĘSTWA.
Przedsięwzięcie miało na celu popularyzowanie postaw patriotycznych i kultywowanie regionalnych tradycji niepodległościowych oraz aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia w środowisku lokalnym.
W ramach wydarzenia odprawiona została Msza Św. w intencji poległych uczestników historycznego czynu zbrojnego oraz złożenie wiązanki kwiatów pod pomnikiem Powstańców Śląskich. Na część artystyczną złożył się występ zespołu „Śląskich” i uczennic X LO.